Hlavní navigace

Vlaky zdarma nebudou. Důchodcům a studentům chce Babiš ale zlevnit i autobusy

Sdílet

Jiří Hovorka 12. 3. 2018
Vlak, České dráhy, sníh, zima Autor: Depositphotos

Důchodci nad 65 let a studenti budou možná od letošního června jezdit ve vlacích a autobusech s výraznou slevou. Premiér v demisi Andrej Babiš jim slibuje jízdné o 75 procent nižší, a to od 10. června, kdy se budou měnit jízdní řády. Babiš to řekl v Otázkách Václava Moravce České televize.

V programovém prohlášení současná vláda v demisi slibovala pro seniory a studenty do 26 let zdarma jízdu ve vlacích. Podle Babiše je ale výhodnější dát těmto skupinám lidí slevu i na autobusovou dopravu, protože železničních zastávek je mnohem méně než obcí. Novou slevu chce premiér zavést formou nařízení vlády. Státní pokladnu to má přijít na 5,8 miliardy korun ročně.

Peníze na slevy má stát podle Babiše získat z dalších úspor státu a rušením „nesmyslů“, kam zařadil například program Start na ministerstvu průmyslu a dopravy za 1,3 miliardy korun. Poukázal i na to, že se státu podle něj daří lépe vybírat daň z přidané hodnoty.

Dopravci budou mít podle Babiše možnost na některých přeplněných spojích slevy neposkytovat.

Podporu ve veřejné dopravě dnes dostávají děti, když do šesti let jezdí zdarma a od 6 do 15 let dostávají ve vlacích i autobusech poloviční slevu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 12. 3. 2018 16:08

    ViR

    Jen na okraj - vedle slevy pro děti poskytují ČD zákaznickou slevu 25% "in-Důchodce" za poplatek 100 Kč na rok ( resp. 250 Kč na tři roky), či slevu 50% "in-50", pro důchodce za 550 Kč na rok (lze i levněji - např. pro držitele "Seniorpasu" - viz www.seniorpasy.cz za 350 Kč na rok). Vedle toho existuje také sleva "in-Senior" pro důchodce nad 70 let, kteří mohou za 1490 Kč/rok cestovat zdarma v osobních a spěšných vlacích ve 2. třídě a v ostatních vlacích za polovic.

    Možná by vyšlo levněji důchodcům dotovat tyto zákaznické slevy, než plošně platit 75 %. Ale rozumím tomu, že je to akce ušitá na míru voličům ANO a KSČM.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).