Hlavní navigace

Vláda posoudí zákon o spolufinancování vodovodů z peněz EU

Sdílet

Jiří Velinský 18. 11. 2008

Specielní zákon, jehož cílem je zabezpečení finančních zdrojů pro připravovaný program „Výstavba a obnova infrastruktury vodovodů a kanalizací II“, bude na svém jednání ve středu 19. listopadu posuzovat Vláda ČR.

Z předkládací zprávy k návrhu zákona přitom vyplývá, že vzhledem „k omezeným možnostem státního rozpočtu se navrhuje přijmout úvěr od Evropské investiční banky (EIB) na pokrytí části finančních zdrojů připravovaného programu“. Předpokládaná výše úvěru činí podle mluvčího ministerstva zemědělství Petra Vorlíčka tři miliardy korun.

„V případě nepřijetí navrhovaného úvěru od EIB by docházelo k dalšímu zvětšování rozdílu v úrovni zásobení jednotlivých regionů pitnou vodou a v zabezpečení odvádění a čištění odpadních vod. Zdrojové možnosti, zejména menších obcí, jsou omezené a bez dotačních prostředků není možné zabezpečit realizaci této základní infrastruktury,“ konstatuje se v podkladech jednání vlády.

Program výstavby vodovodů a kanalizací zahrnuje podpory na spolufinancování akcí, které jsou financovány z Operačního programu Životní prostředí. Další je podpora napojování obcí na zdroje pitné vody dodatečně odolné vůči klimatickým výkyvům a podpora výstavby kanalizací pro veřejnou potřebu a čistíren odpadních vod v obcích pod 2 000 obyvatel.

Investice do zmíněných programů mají přitom naplnit závazek ČR při vstupu do EU ohledně evropských směrnic kvality a čištění odpadních vod. Ty by měla ČR splnit do konce roku 2010.

Zdroj: MediaFax

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).