Životní minimum je minimální společensky uznaná hranice příjmů k zajištění výživy a ostatních základních potřeb. Pod ní nastává hmotná nouze.
Existenční minimum je minimální hranicí příjmů, která se považuje za nezbytnou k zajištění výživy a ostatních základních osobních potřeb na úrovni umožňující přežití.
Vláda od ledna opět navýší hodnoty životního a existenčního minima. Kromě toho plánuje také parametrické úpravy příspěvku na bydlení a přídavků na děti.
Uvedl to na dnešní tiskové konferenci ministr práce Marian Jurečka (záznam je ke shlédnutí na FB stránce Ministerstva práce a sociálních věcí nebo na ČTK).
Žádnou konkrétní částku navýšení však zatím nezmínil, protože vláda chce před rozhodnutím znát úroveň inflace v posledních měsících roku.
Částky životního minima v současnosti činí:
- pro jednotlivce 4620 Kč,
- pro první osobu v domácnosti 4250 Kč,
- pro druhou a další osobu v domácnosti, která není nezaopatřeným dítětem 3840 Kč,
- pro nezaopatřené dítě do 6 let 2360 Kč,
- pro nezaopatřené dítě od 6 do 15 let 2900 Kč,
- pro nezaopatřené dítě od 15 do 26 let 3320 Kč.
Navýšení životního a existenčního minima ovlivní osm sociálních dávek. Některé dávky v rámci pomoci v hmotné nouzi a dále některé dávky státní sociální podpory:
- k navýšení dávky dojde u příspěvku při pěstounské péči a u příspěvku na živobytí,
- u mimořádné okamžité pomoci a příspěvku na zvláštní pomůcku dojde k navýšení limitu pro jejich čerpání,
- u porodného, přídavků na děti, příspěvku na péči a doplatku na bydlení pak dojde k rozšíření okruhu osob, které na dávky dosáhnou vzhledem ke svým příjmům.
Změnu ale pocítí i lidé v exekuci, protože se projeví ve výši nezabavitelné částky a dále se projeví také při stanovení alimentů.
Naposledy se životní a existenční minimum navyšovalo mimořádně kvůli inflaci letos v červenci a před tím v dubnu. Standardně přitom vláda nařízením navyšuje tyto hodnoty jednou ročně, k 1. lednu.
Kromě toho Jurečka uvedl, že vláda plánuje od začátku roku také parametrické úpravy přídavků na děti, protože na rodiny s dětmi spolu s dalšími skupinami obyvatel dopadá inflace nejtvrději.
Kromě toho Jurečka hovořil také o plánech parametricky upravit i příspěvek na bydlení, u kterého vláda na včerejší schůzi schválila navýšení normativů tak, aby na dávku dosáhlo více lidí a mohli z ní čerpat větší finanční podporu.
Sledujeme připomínky, které máme z terénu od starostů nebo nevládních organizací a připravujeme novelu zákona o státní sociální podpoře, abychom od 1. ledna 2023 udělali ještě parametrické úpravy pro lepší zacílení příspěvku na bydlení a to s ohledem na lepší data pokud jde o cenové mapy,
řekl Jurečka na dnešní tiskové konferenci s tím, že chce ministerstvo využívat i data ze žádostí o dávku pro lepší představu o nákladech na bydlení v různých regionech a s jejich pomocí i efektivněji bojovat proti zneužívání této dávky ze strany majitelů nemovitostí, kteří ve vyloučených lokalitách schválně navyšují ceny nájmů, aniž by ty odpovídaly kvalitě poskytovaného bydlení.