Hlavní navigace

Vláda plánuje znovu zvýšit životní minimum i přídavky na děti

Sdílet

Gabriela Hájková 22. 9. 2022
pomoc, peníze, finance, rada, smlouva, dluhy, exekuce, smlouva Autor: Depositphotos

Životní minimum je minimální společensky uznaná hranice příjmů k zajištění výživy a ostatních základních potřeb. Pod ní nastává hmotná nouze.

Existenční minimum je minimální hranicí příjmů, která se považuje za nezbytnou k zajištění výživy a ostatních základních osobních potřeb na úrovni umožňující přežití.

Vláda od ledna opět navýší hodnoty životního a existenčního minima. Kromě toho plánuje také parametrické úpravy příspěvku na bydlení a přídavků na děti.

Uvedl to na dnešní tiskové konferenci ministr práce Marian Jurečka (záznam je ke shlédnutí na FB stránce Ministerstva práce a sociálních věcí nebo na ČTK).

Žádnou konkrétní částku navýšení však zatím nezmínil, protože vláda chce před rozhodnutím znát úroveň inflace v posledních měsících roku.

Částky životního minima v současnosti činí:

  • pro jednotlivce 4620 Kč,
  • pro první osobu v domácnosti 4250 Kč,
  • pro druhou a další osobu v domácnosti, která není nezaopatřeným dítětem 3840 Kč,
  • pro nezaopatřené dítě do 6 let 2360 Kč,
  • pro nezaopatřené dítě od 6 do 15 let 2900 Kč,
  • pro nezaopatřené dítě od 15 do 26 let 3320 Kč.

Navýšení životního a existenčního minima ovlivní osm sociálních dávek. Některé dávky v rámci pomoci v hmotné nouzi a dále některé dávky státní sociální podpory:

  • k navýšení dávky dojde u příspěvku při pěstounské péči a u příspěvku na živobytí,
  • u mimořádné okamžité pomoci a příspěvku na zvláštní pomůcku dojde k navýšení limitu pro jejich čerpání,
  • u porodného, přídavků na děti, příspěvku na péči a doplatku na bydlení pak dojde k rozšíření okruhu osob, které na dávky dosáhnou vzhledem ke svým příjmům.

Změnu ale pocítí i lidé v exekuci, protože se projeví ve výši nezabavitelné částky a dále se projeví také při stanovení alimentů.

Naposledy se životní a existenční minimum navyšovalo mimořádně kvůli inflaci letos v červenci a před tím v dubnu. Standardně přitom vláda nařízením navyšuje tyto hodnoty jednou ročně, k 1. lednu.

Životní a existenční minimum se opět zvyšuje. Vzrostou přídavky a řada dalších dávek Přečtěte si také:

Životní a existenční minimum se opět zvyšuje. Vzrostou přídavky a řada dalších dávek

Kromě toho Jurečka uvedl, že vláda plánuje od začátku roku také parametrické úpravy přídavků na děti, protože na rodiny s dětmi spolu s dalšími skupinami obyvatel dopadá inflace nejtvrději.

Kromě toho Jurečka hovořil také o plánech parametricky upravit i příspěvek na bydlení, u kterého vláda na včerejší schůzi schválila navýšení normativů tak, aby na dávku dosáhlo více lidí a mohli z ní čerpat větší finanční podporu.

Sledujeme připomínky, které máme z terénu od starostů nebo nevládních organizací a připravujeme novelu zákona o státní sociální podpoře, abychom od 1. ledna 2023 udělali ještě parametrické úpravy pro lepší zacílení příspěvku na bydlení a to s ohledem na lepší data pokud jde o cenové mapy, řekl Jurečka na dnešní tiskové konferenci s tím, že chce ministerstvo využívat i data ze žádostí o dávku pro lepší představu o nákladech na bydlení v různých regionech a s jejich pomocí i efektivněji bojovat proti zneužívání této dávky ze strany majitelů nemovitostí, kteří ve vyloučených lokalitách schválně navyšují ceny nájmů, aniž by ty odpovídaly kvalitě poskytovaného bydlení.

Příspěvek na bydlení se opět zvýší. Zohlední zdražování energií Přečtěte si také:

Příspěvek na bydlení se opět zvýší. Zohlední zdražování energií

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).