Hlavní navigace

Vláda bude garantovat ceny elektřiny z Temelína

Sdílet

Arsen Lazarevič 30. 1. 2013

To, co jsme předpokládali v článku Za garanci cen elektřiny domácnosti zaplatí a akcionáři ČEZ vydělají se s největší pravděpodobností dočká naplnění. Stát nastaví výkupní ceny elektrické energie z nových bloků jaderné elektrárny Temelín. Mezi ministry byla v této otázce nalezena plná shoda. Vláda zadala úkol, abychom připravili garanční mechanismus a zpracovali návrhy příslušných legislativních změn, uvedl pro deník Insider náměstek ministra Pavel Šolc.

Pokud by cena na trhu byla vyšší, než je ta výkupní cena, tak bychom ten rozdíl posílali zpět. Pokud by byla nižší, tak bychom dostávali rozdíl v náš prospěch, řekl minulý týden místopředseda představenstva a finanční ředitel ČEZ Martin Novák. Současná cena elektrické energie je však na energetické burze na svých minimech a analytici předpokládají, že vzhledem k obrovskému rozvoji obnovitelných zdrojů dojde k dalšímu poklesu cen elektřiny na burze. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 30. 1. 2013 10:10

    Kropotkin (neregistrovaný) ---.45.broadband7.iol.cz

    Jen tak dál.. Více regulace, větší zdanění domácností. To je ten nejlepší obchod, když se zákazník nemůže bránit. Vyvážíme 30% elektřiny a přesto musíme ihned postavit další dva bloky, jejichž cenu zaplatíme v dalším příplatku. K fotovoltaice i atom. Asi by bylo v další fázi vhodné odhlasovat, že uhlí je ekologický zdroj a zavést příplatky i tam.Taktéž podíl ceny za distribuci máme jen dvakrát vyšší než v Německu, s tím bude třeba také něco dělat. Dle mého názoru jsme na krásné nové cestě k oligarchickému nevolnictví skrze nástroje státu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).