Hlavní navigace

Víte, na co máte nárok při odškodnění úrazu?

29. 7. 2019

Sdílet

Řada Čechů se domnívá, že největší část odškodného tvoří bolestné. Není to ale pravda. Vyšší bývá kompenzace horšího společenského uplatnění kvůli následkům úrazu. Další věcí je, že dotázaná ve většině případů nedokázali správně odhadnout výši odškodného. U konkrétních modelových případů jej zpravidla výrazně podhodnotili. Průzkum prováděla agentura STEM/MARK pro společnost Vindicia.

Lidé stále věří mnoha mýtům, které je zcela zbytečně připravují o peníze. Nejvyšší částky klient zpravidla získá za snížení společenského uplatnění. Jde o kompenzaci omezení, která přinesly následky zranění. Například to, že si poškozený musí najít jinou práci, nebo přišel o své milované koníčky, vysvětluje Tomáš Beck ze společnosti Vindicia.

Zásadní vliv na výši odškodného má znalecký lékařský posudek, což ale vědělo jen 85 % dotázaných. To ale neznamená, že se poškozený vždy musí s názorem lékaře smířit.

Pokud se lidé domnívají, že je odškodnění neadekvátně nízké, mohou vybojovat výrazně vyšší částky. Třeba za pomoci expertů, kteří mají tým lékařů, kteří vypracují oponentní posudek. Konečné odškodné tak může z pár desítek tisíc překonat milion, uvádí Tomáš Beck.

Není rovněž vždy pravda, že pokud si zažádáte o vypracování oponentního posudku, musíte počítat s počátečními náklady. Některé společnosti chtějí finanční podíl až v případě úspěchu, tedy získání vyššího odškodného.

Většina respondentů nevěděla, že v rámci odškodného mají nárok i na proplacení nákladů za cestovní výdaje příbuzných při návštěvě poškozeného v nemocnici. Přitom jde o běžnou součást odškodnění. Vědělo o ní však jen 15 % respondentů.

Dotázaní také většinově špatně odhadovali, v jaké výši jsou pojištěny školy. Domnívali se, že je to v řádu 150 000 Kč, nicméně skutečnost je často taková, že školy jsou pojištěny na částku 30 000 Kč. Pokud se pak dítě zraní na půdě školy, může to rodičům přinést řadu komplikací a výdajů.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).