Od 1. ledna 2014 je zrušen zákon o dani dědické, dani darovací a dani z převodu nemovitosti. Veškerá problematika (kromě daně z převodu nemovitostí) je nyní upravena v zákoně o daních z příjmů.
Před touto novelou se sazba daně lišila podle toho, jakou cenu měl přijatý dar. Do částky 1 000 000 Kč činila sazba daně 7 %. V současné době je u daně z příjmu aplikována jednotná daň ve výši 15 % u fyzických osob a 19 % u právnických osob. Ačkoli je tak v současné době daň vyšší, má legislativní změna jednu výhodu. Podle zákona o daních z příjmů je totiž možné uplatnit mnohé slevy na dani a případně také kompenzovat základ daně ztrátou z podnikání či pronájmu, což za předchozí úpravy nešlo,
komentuje změny Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest.
Na rozdíl od předešlé úpravy, v té současné už nejsou skupiny dárců rozlišovány. Od daně jsou však osvobozeny dary od příbuzného v přímé linii a od příbuzného ve vedlejší linii, pokud jde o sourozence, tetu, strýce, synovce, neteř, manžela, manžela dítěte, dítě manžela, rodiče manžela nebo manžela rodičů. Dar nemusíte danit ani v případě, dostanete-li jej od osoby, se kterou nejméně po dobu jednoho roku žijete ve společně hospodařící domácnosti.
Daníte-li jako fyzická osoba, jsou od daně osvobozeny všechny vámi nabyté příležitostné dary, pokud jejich celková hodnota za jedno zdaňovací období nepřevyšuje částku 15 000 Kč. Není přitom důležité, zda jste tyto dary dostali od jedné, nebo více osob a zda jsou tyto osoby s vámi v příbuzenském vztahu,
vysvětluje Lukáš Zelený.
K nabytí daru se následně musíte přiznat, a to současně s vašimi jinými příjmy v jednom daňovém přiznání. To se podává do 1. dubna následujícího kalendářního roku.