Hlavní navigace

Víte, jakým rizikům se vystavujete, když uzavíráte smlouvu s podomním prodejcem?

Sdílet

I přesto, že v řadě měst a obcí je podomní prodej zakázán a proti podomním prodejcům je vydávána řada varování, stále se najde mnoho lidí, kteří těmto prodejcům dveře otevřou a k podpisu smlouvy se nechají zlákat. Nejčastěji se jedná o smlouvy na dodávku energií.

Pokud už se necháte zlákat a pustíte takového prodejce do svého bytu, měli byste nejdříve zkontrolovat jeho totožnost. Často se například představují jako zástupci vašeho stávajícího dodavatele energií, distributora nebo Energetického regulačního úřadu, upozorňuje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest. Ve skutečnosti ale mohou být ze zcela jiné společnosti.

Často také prodejci obchází byty a domy pod záminkou kontroly vyúčtování za energie. A když jej předložíte, spočítají vám úsporu, které byste dosáhli, kdybyste uzavřeli novou smlouvu. Je ale málo pravděpodobné, že by takto výhodná nabídka přišla za vámi sama. Ty nejvýhodnější nabídky si často musíte sami aktivně vyhledat. Žádný papír proto prodejci nepodepisujte bez přečtení. Z dokumentu, o kterém prodejce tvrdil, že se jedná o potvrzení jeho návštěvy a seznámení se s nabídkou, se totiž může později vyklubat smlouva. Dokumenty si v klidu prostudujte až po odchodu prodejce a dejte mu případně vědět, že smlouvu chcete uzavřít, radí Lukáš Zelený.

Když dojde k tomu, že už smlouvu podepíšete, ale následně zjistíte, že je nevýhodná, máte 14 dnů na odstoupení. V případě, že to do této doby nestihnete, umožní vám energetický zákon smlouvu vypovědět od jejího uzavření až do 15. dne po zahájení dodávek. Výpovědní doba poté činí 15 dnů a začíná běžet prvním dnem měsíce následujícího po doručení výpovědi dodavateli. V tomto případě vůči vám nemůže dodavatel uplatňovat v souvislosti s výpovědí smlouvy žádnou sankci, tedy například smluvní pokutu či poplatek za ukončení smlouvy, dodává Lukáš Zelený.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 5. 4. 2017 14:37

    Boris (neregistrovaný) 199.249.223.---

    Já si doma nechal smlouvu od prodejce a domluvil se s ním, že si ji v klidu prostuduju a když se mi bude zdát pro mě výhovující a výhodnější, takže se mu ozvu. Přistoupil mi na to a nechal mi tu na sebe na deskách kontakt, trochu mě překvapilo že neměl ani svojí vlastní vizitku, ale víc jsme to nerozváděl. Nejenže jsem si důkladně projel podmínky, ale tarif jsem protáhnul i kalkulačkou samotného eru, kde mi teda při úvazku na dva roky vyšlo oproti mýmu stávajícímu dodavateli co jsem měl úspora skoro 1900korun. Takže jsem si ho za dva dny vytočil a podepsal to s ním. Zatím mi to u Bohemie energy vychází tak jak mi kalkulačka ukázala, takže jsem rád.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).