Hlavní navigace

Víte, jak připravit auto na zimu? Nestačí jen přezout letní pneumatiky na zimní

Sdílet

Už přes měsíc platí pro řidiče povinnost mít na vozidle zimní pneumatiky, a to v případě, pokud se v tomto období na pozemní komunikace nachází souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námrazy, ale i tehdy lze tuto skutečnost předpokládat. Pokud tuto povinnost porušíte, hrozí vám pokuta až 2000 Kč. Nejen zimní pneumatiky jsou ale součástí přípravy auta na zimu. Informovala o tom společnost Volkswagen Financial Services.

Kromě zimních kol je dobré také zkontrolovat výbavu vozu, náhradní žárovky, náhradní pojistky, klíč na matice kol, hever, rezervní kolo, výstražný trojúhelník, reflexní vesta a lékárnička. V zimě je v hodné v autě vozit také polní lopatku, škrabku na sklo, rozmrazovač zámků, silné lano a případně řetězy.

Součástí zimní přípravy by rovněž mělo být i mytí vozu, jelikož auto se musí vypořádat s posypovou solí, štěrkem a dalšími látkami, které jsou používány pro údržbu vozovky.

Na zimu však primárně musí být připraven řidič. V roce 2016 bylo pro nesprávný způsob jízdy způsobeno přes 53 000 nehod. Někdy je tak lepší nechat vůz doma. Každý rok odborníci řidičům doporučují za velmi nepříznivého počasí nevyjíždět. Každý rok řada řidičů těmto doporučením nenaslouchá. Je třeba si ale spočítat, co stojí více – jedna jízda veřejnou dopravou nebo oprava vozu, v tom lepším případě, říká Lukáš Cankař z Volkswagen Financial Services. Podle průzkum ovlivňuje u 50 % řidičů jejich řidičské návyky zimní období a s ním související ztížené povětrnostní podmínky. V důsledku toho jezdí 22 % řidičů vozem v zimě méně často či téměř vůbec.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 7. 7. 2018 0:14

    Hana (neregistrovaný) 5.102.48.---

    Ahoj, tak jsem zjistila, kolik lidí kolem mně jezdí s letními pneumatikami, které už mají dávno sjetý vzorek a je jim to absolutně jedno. Zrovna jsem nedávno také řešila koupi nových pneumatik. Nechtěla jsem za ně utratit nesmysl peněz, ale zároveň jsem chtěla kvalitní pneu. Kamarádka mi doporučila stránku https://www.pneuok.cz kde mi ochotně poradili jaké pneumatiky vybrat a hlavně jsem ušetřila dost peněz. Takže pokud ze sebe nechcete nechat vytahat spoustu peněz, doporučuji tyto specialisty!

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).