
Vánoce a závěr roku bývají pro mnoho lidí finančně náročným obdobím. Sberbank tak zveřejnila několik tipů, jak si udělat pořádek ve financích a nastavit si pravidla pro celý rok.
Sepište si odhadované příjmy a výdaje
Ohledně příjmů máme většinou jasnou představu, ale výdaje bývají i nečekané. Často pak vyrovnaný rozpočet rozkolísá například půlroční platba za pojištění, platba za kroužky pro děti, nástup dítěte do školy apod. Sepište si tedy všechny výdaje a příjmy za letošní rok a následně se pokuste z těchto informací odhadnout, jak se obojí bude vyvíjet v roce 2018.
Ať už vaše bilance vyšla tak, že budete spíše v mínusu, plusu či na nule, je vhodné sestavit si alespoň rámcový plán. Je jedno, zda plán příjmů a výdajů budete mít v notesu, na papíře, v excelové tabulce v počítači nebo v chytré aplikaci v mobilu. Je ale nutné, aby odpovídal realitě a abyste se jej drželi. To je základ zdravých rodinných financí,
říká Gabriela Brůhová ze Sberbank.
Ušetřit a investovat
Jednou za čas se vyplatí zkontrolovat, jestli na trhu není výhodnější nabídka pro dodávku energií, pro hypotéku či půjčku. Pokud tedy platíte pravidelně například splátku hypotéky či úvěru a delší dobu jste si situaci na trhu neověřovali, může vám malý průzkum ušetřit peníze na splátkách. Navíc u hypoték sjednaných od 1. 12. 2016 nemusíte čekat ani na konec fixačního období a hypotéku můžete převést kdykoli. Zároveň pokud platíte několik půjček, většinou vyjde výhodněji sjednotit je refinancováním do půjčky jedné. Možné je také sloučení půjček rodinných příslušníků. Ať už se jedná o bankovní nebo nebankovní půjčky, splátky kontokorentů nebo různých kreditních karet,
doporučuje Gabriela Brůhová.
S případnými finančními přebytky pak můžete uvažovat o investování. Podle odborníků byste měli mít dostupnou rezervu ve výši dvou až tří měsíčních platů. To, co je nad rámec, pak můžete investovat.