Hlavní navigace

Víte, jak předejít srážce se zvěří a jak se zachovat, když už k tomu dojde?

Sdílet

S přechodem z letního na zimní čas souvisí každoročně také nárůst dopravních nehod, které jsou způsobené srážkou se zvířetem. Může za to primárně posunutí dopravní špičky do času, který se více blíží času, ve kterém zvířata vyhledávají potravu. Riziko střetu se zvěří je nejvyšší dvě hodiny po západu slunce a hodinu před východem slunce. Absolutně nejhorší je ale celoročně období kolem 22. hodiny. Informovala o tom Generali Pojišťovna.

Při jízdě autem je tak dobré předvídat a přizpůsobit tomu i styl jízdy, alespoň v oblastech, kde výskyt zvěře hrozí. Zvířata navíc málokdy putují krajinou o samotě. Pokud tedy zahlédnete jeden kus, bude jich v blízkosti více. V situaci, kdy nejde střetu zabránit, je nejlepší prudce brzdit a držet volant ve směru jízdy. Pokud se budete snažit na poslední chvíli vyhnout, hrozí vám riziko nárazu do stromu či do protijedoucího auta a tím i vyšší škoda.

Jestliže už ke střetu došlo, zapněte výstražný světla a na silnici postavte varovný trojúhelník. Došlo-li ke zranění, volejte záchrannou službu na lince 155. Kontaktujte také Policii ČR, a to na lince 158. Ta vyrozumí správce příslušné honitby, který přijede a o zvěř se postará.

Následně kontaktujte asistenční linku vaší pojišťovny. Když tomu nebude nic bránit, následky srážky pro pojišťovnu vyfoťte nebo pořiďte video. Zraněnou zvěř ze silnice sami neodklízejte, protože může způsobit zranění pro změnu ona vám.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).