Hlavní navigace

Více než čtvrtina Čechů si půjčila peníze pro někoho jiného. Nejčastěji pro partnera

Sdílet

Lidé si neberou půjčky jen v případě, že na něco potřebují peníze oni sami. Ve 28 % případů si Češi vzali půjčku kvůli finančním potřebám někoho jiného. U půjček pro někoho jiného jde o klasické úvěry, jen místo pořízení pračky pro sebe předají lidé peníze někomu blízkému. Často svému partnerovi nebo dítěti důvěřují, že pravidelně posílá splátky, až na úvěr na své jméno zapomenou. Pokud ale blízká osoba splátky vynechá, dostává se člověk, který je pod půjčkou podepsaný, do problémů, říká Markéta Kolářová, tisková mluvčí společnosti KRUK.

Nejčastěji si lidé brali půjčku pro partnera či partnerku (28 %) a pro přátele (28 %). Dalších 26 % si úvěr vzalo kvůli dětem a v 18 % případů kvůli rodičům. V největší míře si půjčky pro někoho jiného berou lidé ve věku 45 až 60 let s nižším vzdělání, mírně převažují ženy nad muži.

Nejvíce půjček pro jinou osobu si berou lidé v Karlovarském kraji (45 %). Naopak nejopatrnější jsou Pražané, z nichž si pro někoho jiného půjčil jen každý desátý respondent.

Výše půjček ale není nijak zanedbatelná. 42 % úvěrů přesahuje částku 20 000 Kč a 37 % půjček je v rozmezí 5000 Kč – 20 000 Kč.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).