Hlavní navigace

Víte, jak poznáte, že můžete na energiích ještě ušetřit?

Veronika Doskočilová

Pokud chcete zjistit, jak výhodná je cena plynu, který od svého dodavatele odebíráte, můžete vyjít z indikativních cen plynu, které čtvrtletně vyhlašuje Energetický regulační úřad. Tato cena sice není závazná, ale může vám posloužit jako argument pro vyjednání lepší ceny. Cenu elektřiny i plynu tvoří několik položek – část regulovaná státem a neregulovaná cena, která vychází z obchodního rozhodnutí dodavatele.

Regulovaná část ceny je stejná pro všechny dodavatele a nemohou z ní slevit. Naproti tomu neregulovaná část ceny je složena z ceny za komoditu a dalších částí, jejichž výši si stanoví sám dodavatel.

I když se zdá být logické, že dodavatel vychází při určení neregulované části z ceny, za kterou sám elektřinu či plyn nakoupil, nemusí tomu tak být. Na lepší ceny se snaží dodavatel zpravidla nalákat nové zákazníky. Svým dlouholetým zákazníkům se smlouvou na dobu neurčitou výhodnější cenu zpravidla nabídne, až když chtějí odejít ke konkurenci, říká Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu.

Našli jste v článku chybu?