Spočítejte si...

Zavřít

Většina seniorů si špoří na vlastní pohřeb

Čeští senioři počítají s nejhorším, co se financí týče. Celých 73 % z nich má odloženou částku pro případ dlouhodobého pobytu v nemocnici a ještě o dvě procenta více jich pravidelně ukládá peníze na vlastní pohřeb. To ukazují výsledky aktuálního průzkumu Poštovní spořitelny.

Hlavními důvody, proč lidé staršího věku odkládají stranou peníze na vlastní pohřeb, jsou přitom ryze pragmatické. Zatímco téměř tři čtvrtiny z nich nechtějí finančně zatížit rodinu a pozůstalé, zbylých  27 % chce mít jistotu, že se dočkají důstojného pohřbu, popisuje Tomáš Suk, manažer marketingu Poštovní spořitelny. Dalších 17 % seniorů říká, že není potřeba spořit, protože je povinností pozůstalých se o pohřeb zesnulého postarat.

Průzkum dále ukázal také to, že necelá pětina seniorů se domnívá, že jim na pohřeb stačí částka do 10 tisíc korun. Polovina z nich považuje za optimální částku mezi 10 a 20 tisíci. Podle Václava Vohlídka, šéfredaktora časopisu Funeral Quartal, je ale většinou zapotřebí peněz více. Konečná cena pohřbu se liší podle individuálních přání zemřelého nebo pozůstalých. Roli zde hraje výběr rakve, počet nosičů atd. Nejčastěji se však ceny pohřbů skutečně pohybují od patnácti do dvaceti tisíc korun.


Fed trhům nepomohl Výdajové paušály by se snižovat neměly        
Pegas
Pegas (neregistrovaný) ---.199.broadband4.iol.cz
11. 8. 2011 10:54 Nový

Staříci si šetří na funus,

a potomci naspořené peníze zdědí, vystrojí funus bez obřadu a nakonec urnu z krematoria nevyzvednou. Není lepší peněz využít ještě za života?