Hlavní navigace

Většina seniorů má a používá platební kartu. Nepotřebují asistenci, ale nemají peníze na koníčky

Sdílet

Starší generace jde s dobou. Téměř 70 % rodičů  prarodičů seniorského věku vlastní platební kartu. Třetina z nich ji dokonce aktivně využívá k nakupování na internetu. Zatímco téměř třetina používá platební kartu i k nákupu online, o něco menší procento skrze ní platí pouze v kamenných obchodech (24 %). Někteří senioři pak upřednostňují tradiční platbu v hotovosti a kartu používají pouze na výběr z bankomatu (19 %), říká Tomáš Kučera, jednatel společnosti Rondo Data.

Z průzkumu dále vyplynulo, že většina rodičů a prarodičů (88 %) nepotřebuje ani asistenci, ani péči. Z toho je 41% seniorů naprosto soběstačných, 24 % potřebuje pouze občasnou pomoc, například s úklidem nebo vařením. Podobné procento seniorů pak spíše pomáhá svým potomkům, než naopak (23 %).

Více než třetina seniorských rodičů a prarodičů se ráda zúčastňuje různých společenských akcí (34 %). Většina sice nesportuje (47 %), ale snaží se pravidelně chodit na vycházky (32 %), nebo jezdit na kole (7 %). Svůj volný čas nejčastěji tráví péčí o dům a zahradu (45 %), nebo se věnují svým zájmům a koníčkům (17 %).

Mimo běžné náklady na nájem, energie a jídlo utratí podle svých potomků měsíčně nejčastěji 1000 Kč až 2000 Kč na osobu. Většině z nich ale důchod neumožnil větší seberealizaci ve smyslu celoživotního vzdělávání a koníčků, na které během pracovního života neměli čas. Věnují se spíše péči o dům a zahradu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).