Hlavní navigace

Většina řidičů je zodpovědná a na zimní pneumatiky již přezula. Někteří ale nepřezují vůbec

Veronika Doskočilová

Většina českých řidičů se k přezouvání letních pneumatik za zimní staví velmi odpovědně. V polovině října mělo přezuto 14,7 % řidičů a dalších 45,2 % plánovalo přezout do konce října 2017. Vyplynulo to z průzkumu agentury IPSOS pro společnost ESSOX.

Dalších 28,9 % řidičů chce pneumatiky přezout v první polovině listopadu. Ještě později se k tomu chystá 7,4 % respondentů. Někteří si však s přezouváním hlavu nelámou a nechají si celou zimu letní pneumatiky (3,8 %).

Odpovědný přístup zaujímají především osoby s vyšším vzděláním. U nich počet těch, kteří by celou zimu jezdili na letních pneumatikách, výrazně klesá. U vysokoškoláků je to pouze 2,7 %, u středoškoláků 4 % a u osob se základním vzděláním pak 4,3 % dotázaných.

Podle §40a zákona 361/2000 Sb. mají řidiči povinnost použít zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března, pokud:

  • se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza,
  • nebo lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.

Nejvíce řidičů na letních pneumatikách plánuje jezdit letos v zimě v Praze (7,8 %), a v Karlovarském kraji (6,3 %). Zatímco v Praze je do určité míry pochopitelná jízda na letních pneumatikách u řidičů, kteří nejezdí mimo hlavní město a v případě zhoršených klimatických podmínek auto nepoužívají, u karlovarských řidičů jde zcela jistě o zbytečné riziko, doplňuje obchodní ředitel společnosti ESSOX Luděk Čermák.

Našli jste v článku chybu?
  • 5. 6. 2018 21:08

    Lenka (neregistrovaný) 5.102.48.---

    Ahoj všichni, tak já musím přiznat, že jsem též naprostým zastáncem přezouvání pneumatik na letní a zimní. Přes tohle u mně vlak nejede. Přijde mi absolutní blbost nepřezouvat. Nedávno jsem zrovna řešila koupi nových zimních pneumatik, jelikož staré už nebyly na zimu do sněhu a náledí tak spolehlivé. Já bohužel úplně výběru nerozumím, ale skvěle mi poradili zde https://www.pneuok.cz. Pneumatiky jsem koupila za rozumnou cenu a vše funguje jak má. Pokud si i vy nejste jistí jaké pneumatiky vybrat, otočte se na tento obchod.