Hlavní navigace

Většina Čechů považuje současné důchody za nepřiměřené a nedostatečné

Sdílet

Redakce 26. 5. 2008

Naprostá většina veřejnosti považuje dnes starobní důchody vyplácené u nás za nepřiměřené (81 %) a nedostatečné k pokrytí základních potřeb důchodců (72 %). Čtyři z pěti obyvatel (80 %) se domnívají, že současný důchodový systém neumožňuje prožít důstojné stáří. Hodnocení výše starobních důchodů a důchodového systému závisí především na věku, materiálním zajištění domácností a na politických preferencích občanů.

Výsledky poukazující na vysokou nespokojenost veřejnosti se současným stavem důchodů vyplynuly z výzkumu agentury STEM. Výzkum byl proveden na začátku května mezi respondenty staršími 18 let.

Sami důchodci byli ve svých odpovědích ještě mnohem kritičtější. Celých 92 procent důchodců tvrdí, že současné důchody nejsou přiměřené, téměř 90 procent důchodců má za to, že dnešní systém důchodového zabezpečení jim neumožňuje strávit důstojné stáří a čtyři pětiny penzistů tvrdí, že průměrný starobní důchod nestačí na pokrytí základních potřeb důchodců.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 26. 5. 2008 18:30

  Rejpal (neregistrovaný)
  V jiném článku jsem se dočetl, že vláda schválila, aby se od roku 2010 do odpracovaných let nezapočítavalo studium VŠ. Tím by se ovšem počet odpracovaných let snížil o 4 až 6 let a tedy individuální vypočtená část důchodu o 6 až 9%.
  Ono by prakticky s nezahrnutím studia bylo možno i souhlasit, ale to by nesměly existovat redukční hranice a pak by bylo správné vypočíst důchod podle skutečně odvedených částek. Pokud se to nestane, je mi voličů nevládních stran skutečně líto.
 • 27. 5. 2008 11:09

  anonymní
  A nám státním zaměstnancům ještě zmrazila vláda tabulkové platy na 3 roky a kdo má právě tyto 3 roky do důchodu tak bude natom 2x špatně jednou pro výpočet důchodu a jednou plat bez valorizace po 3 roky nižší.Je to špatná vláda a doufám,že volby vše změní a lid si uvědomí konečně co volí.Jenom nevím z čeho vláda vycházela,že má takové platové ohodnocení sama a když nejsou peníze,tak to má platit pro všechny stejně.
 • 27. 5. 2008 14:14

  anonymní
  Ale v průměru roste životní úroveň všem ... Zaměstnanci by neměli být rukojmími státního schodku - obdobně, jako rozhodl soud u výplat (či spíše nevýplat) nemocenské v prvních dnech nemoci - tam také občané nemohou doplácet ze svého na schodek SR.
  Chce to defenestraci, žádný samet, obeslat svět klipem a la Čaušesku z Rumunska - jak ten dopadl ...
 • 27. 5. 2008 13:09

  miro (neregistrovaný)
  Pokud průzkum byl takový jaký píšete tak proč s tím vláda nic nedělá.Taková vláda by již nikdy neměla být zvolena.Když hlava státu toto podporuje musí být také svržena.Je odporné,že zlí a hloupí následovníci hlasují pro ně.Je třeba svrhnout tuto vládu a zvolit ve volbách ty,kteří nastolí nápravu.Což v dnešní sobecké společnosti kde každý okrádá druhého nelze.
 • 7. 6. 2008 9:42

  VV (neregistrovaný)
  Nějak všichni zapomínají na to, že by si také měli šetřit na stáří. Důchod je jako podpora v nezaměstnání, musí stačit na to aby jste neumřel hlady, ale pokud chcete něco navíc, musíte si na to našetřit předem
  Dnešní důchodci byli čtyřicátníci v době revoluce, takže měli dost času na to aby si uvědomili že není oběd zadarmo. A nenaříkejte prosím, že jste neměli z čeho šetřit. Když jste šetřili na chatu tak to najednou šlo.
  Jinak důchodci sežerou státní pokladnu i s jejími úředníky a stále si budou stěžovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).