Hlavní navigace

Většina Čechů měsíčně ušetří alespoň něco. O výdajích němá přehled jen desetina

Sdílet

Téměř tři čtvrtiny Čechů (72 %) ušetří měsíčně alespoň pár stokorun. Vyplývá to ze Zprávy o platebním chování spotřebitelů za rok 2018, kterou zpracovala společnost Intrum.

V rámci celoevropského průzkumu je Česká republika těsně za Švédskem, zemí s nejvyšším podílem spořivosti a hospodárnosti. Zatímco v severské zemi je schopno každý měsíc ušetřit určitou částku 74 % obyvatel, měsíční úsporu u nás uvádí 72 % obyvatel. Obě tyto hodnoty jsou vysoko nad evropským průměrem, který v letošním roce činí 59 %. Průměrnou částkou, kterou je schopen každý měsíc obyvatel České republiky ušetřit, je 4004 Kč.

Důvody spoření jsou různé. Pro 76 % dotázaných Čechů je to kvůli nečekaným výdajům. Mezi další důvody spoření patří cestování (37 %), ztráta zaměstnání (28 %) anebo podpora dětí a vnoučat.

Z důvodu nepříznivé finanční situace či za vidinou lepšího výdělku zvažuje přestěhování do zahraničí pouhých 8 % českých respondentů, přičemž evropským průměrem je hodnota 18 %.

Podle průzkumu nemá svou finanční situaci pod kontrolou pouze jeden z deseti Čechů (11 %). To představuje nejnižší podíl respondentů ze všech dotazovaných evropských zemí. I zde je na tom Česká republika v otázce finančního vyžití nejlépe ze všech evropských respondentů zahrnutých do průzkumu. Pro srovnání, evropský průměr všech evropských respondentů uvádějících, že nemají svou finanční situaci pod kontrolou, činí 18 %.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).