Hlavní navigace

Ministerstvo spravedlnosti se snaží o větší zaměstnávání českých vězňů

Sdílet

Jiří Velinský 4. 3. 2009

Za poslední měsíce přišla v některých českých věznicích o práci až polovina trestanců, a proto se ministerstvo spravedlnosti rozhodlo problémy způsobené současnou ekonomickou krizí řešit programem, který by výrazným způsobem pomohl také firmám zaměstnávajícím odsouzené.

Už tento týden bude jednat náměstek ministra spravedlnosti Marek Ženíšek s top managementem automobilky Avia o možnostech a podmínkách přijetí prvních vězňů z pražských věznic.

Zaměstnání pracovníků ve výkonu trestu na některé manuální práce může českým firmám v době krize ušetřit nemalé finanční prostředky, které v současnosti mohou využít efektivněji, vysvětluje výhody programu Ženíšek, který se otázkami českého vězeňství aktivně zabývá.

Firmy podle Ženíška odsouzenému nemusí platit minimální mzdu, neposkytují mu dovolenou, a když nemají práci, nehradí mu v této době žádnou odměnu. Odsouzený je placený pouze za vykonanou práci a v případě onemocnění ho zastoupí jiný pracující.

Situace v českém vězeňství navíc nutí vládu činit opatření, která by české a zahraniční firmy ještě více motivovala k zaměstnávání trestanců. Na začátku letošního roku totiž v důsledku krize klesl celkový počet zaměstnaných vězňů o více jak pět procent z šedesáti na současných pětapadesát a v některých věznicích ztratila práci až polovina odsouzených. Nepříznivým trendem českých věznic je také nárůst počtu odsouzených, kterých je už bezmála dvacet tisíc a dostačující místa v celách chybí.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).