Ve finanční instituci mají 4denní pracovní týden a teambuildingy na Maledivách. Co na to zaměstnanci?

11. 6. 2025

Sdílet

30.6.25 5*/ palec nahoru, nadšení, radost, spokojenost, muž Autor: Depositphotos
Ilustrační obrázek

Čtyřdenní pracovní týden zavedla devizová společnost SAB Finance, finančníka Radomíra Lapčíka, který je zároveň majitelem TRINITY BANK, už před 3 lety. Nyní si ve spolupráci s konzultační firmou McKinsey nechala zpracovat průzkum, jak zkrácení pracovní doby působí na její zaměstnance.

Průzkum potvrdil, že zaměstnanci firmy jsou do práce nadšení a mají minimální náznaky vyhoření. Podle Charlotty Petrovkové, business development director společnosti SAB Finance, se po více jak tříletém fungování zkráceného pracovního týdne potvrdilo, že tento krok přispěl ke zvýšení efektivity zaměstnanců zároveň pomohl nastartovat lepší procesy uvnitř firmy. 

Zaměstnanci významněji participovali na rozvoji a přinášeli nápady, co vše jim práci může usnadnit a zefektivnit. Firma tak byla výrazně očištěna od běžných procesů, které práci zpomalovaly. Byla také podstatně zredukována emailová komunikace a vše přesunuto do systému, vysvětluje Petrovková.

Kratší pracovní doba ale podle zástupců firmy pozitivně ovlivnila také výsledky firmy, které v posledních letech rostly o desítky procent.

Vedle 4denního pracovního týdne poskytuje firma svým zaměstnancům další nadstandardní benefity, konkrétně třeba zahraniční teambuildingy na Maledivách, na Mauriciu, v Dubaji či na Zanzibaru.

Benefity jsou dnes nutnost

Zavádění nejrůznějších benefitů, byť často o něco střídmějších, je dnes vzhledem k situaci na trhu práce nutností. Vedle sick-days jsou v posledních letech oblíbené také další benefity spojené se zdravím a pohodou, ať už jde o dovolenou navíc, nadstandardní zdravotní péči, nápoje zdarma nebo třeba příspěvek na regenerační a relaxační aktivity.

Nejčastější benefity podle portálu Platy.cz:

  • Stravenky: 47 % zaměstnanců
  • Pružná pracovní doba: 41 % zaměstnanců
  • Nápoje zdarma: 37 % zaměstnanců 
  • Home-office: 36 % zaměstnanců
  • Firemní akce: 35 % zaměstnanců
  • Mobilní telefon k soukromým účelům: 34 %
  • Dovolená navíc: 32 %
  • Notebook i k soukromým účelům: 30 % 
  • Sick days: 30 %

Vedle zavádění benefitů se ale proměňují také požadavky na samotné pracovní podmínky. Podle portálu JenPrace.cz v posledních letech výrazně roste poptávka po flexibilních formách práce. 

Důvodem je nástup nové generace zaměstnanců, pro kterou se stává zásadní prioritou rovnováha mezi osobním a pracovním životem. Takzvaný work-life balance je podle průzkumu společnosti Tesena při výběru práce prioritou pro 35 % zástupců mladé generace, zatímco výše mzdy jen pro 20 %. 

V souvislosti s work-life balance, ale i duševním zdravím či prevencí syndromu vyhoření, je také stále větším tématem sabatikl – tedy tvůrčí volno, které obvykle trvá i víc jak 6 měsíců. Čeští zaměstnanci se s ním ovšem zatím setkávají spíše zřídka. Pokud ano, většinou maximálně v délce několika týdnů, nikoli měsíců.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Autorka je redaktorkou serveru Měšec.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).