Hlavní navigace

Navrhovaná valorizace důchodů je podle seniorů nedostačující

Sdílet

Jiří Hovorka 17. 9. 2010

Do konce září musí vláda rozhodnout o valorizaci starobních důchodů pro příští rok. Zatímco pro rok 2010 důchody valorizovány nebyly (inflace nebyla dostatečně vysoká, aby k tomu vláda měla povinnost), pro příští rok tuto povinnost má. Ministerstvo práce a sociálních věcí počítá s valorizací o 3,7 %. Průměrný starobní důchod se tak od ledna 2011 zvýší o 371 Kč na 10 494 Kč, upřesňoval v srpnu ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.

Podle Rady seniorů ČR je to ale málo, požadují pro příští rok valorizaci o 6,3 %. Argumentují přitom reálným poklesem životní úrovně, který je zapříčiněný hned několika faktory. První v řadě je absence valorizace pro tento rok, pro příští rok se obávají dopadů deregulace nájemného ve velkých městech, a také zdražení služeb a energií.

Svůj návrh již při osobním setkání předložili ministru Drábkovi, ten jim však nevyhověl s odvoláním na šetření ve státním rozpočtu.Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 17. 9. 2010 10:12

    sly (neregistrovaný) ---.psp.cz

    Důchody sice nic moc, ale znám spoustu lidí, kteří dělají za 8–9.000 kč… Z toho si mají ještě „šetřit“ na vlastní důchod!! Mají děti, platí dopravu plnou taxu, atd atd

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).