V zimním období řidiči často předpokládají horší počasí, nepředvídatelné situace a někdy i sníženou viditelnost. K přípravě na zimní provoz auta patří také zkontrolování výbavy vozu, případně její doplnění. Informovala o tom Slavia pojišťovna.
Podle pojišťovny Češi často podceňují přezutí pneumatik. Nejtypičtější příčinou nehody v zimě v Čechách je podcenění přípravy vozidla na zimu, zejména nepřezutí na zimní pneumatiky, a to i přes to, že je to (někde) povinné. Jiní řidiči zimní pneumatiky nasadí, ale jelikož se snaží ušetřit, použijí sjeté pneumatiky s neodpovídající hloubkou dezénu. I taková auta se ale na sněhu těžko ovládají,
konstatuje Ladislav Bělina, vedoucí divize autopojištění Slavia pojišťovny.
V rámci předcházení nepříjemným situacím doporučuje pojišťovna vybavit auto po dobu zimních měsíců hlavně škrabkou na sklo, smetáčkem a lopatkou. Důležitá je ale i důslednost. Řada řidičů si při ranní cestě do práce škrabkou odstraní průzor jen pro řidiče. V takovém případě má ale výrazně omezený výhled na vozovku po bocích, na zadním okně a částečně i v místě výhledu spolujezdce. To je velmi nebezpečné. Nelze spoléhat na štěstí či odhad,
upozorňuje Ladislav Bělina.
Sníh je nutné smést i ze střechy vozu, protože v opačném případě začne opadávat při jízdě a bránit ve výhledu. Lehký poprašek sněhu naopak bude omezovat výhled řidičům jedoucím za vámi.
V autě byste měli mít také náhradní palivo a rezervní pneumatiku. Může se stát, že dojde k řetězové nehodě a úsek se zprovozní až za několik hodin. Pokud pojedete do zahraničí, nebývá tam zvykem, že jsou pumpy rozmístěny v takovém množství jako u nás. Je tak dobré v autě vozit i nějakou zásobu jídla.
Pokud jedete do horských oblastí, vezměte si sněhové řetězy, tažné lano a startovací kabely.