Hlavní navigace

V roce 2016 se snížil státní dluh o téměř 60 miliard. Co je toho příčinou?

Sdílet

V roce 2016 se státní dluh snížil o 59,6 miliard korun, a to na úroveň 1613,4 miliard korun. Vyplynulo to ze Zprávy o řízení státního dluhu České republiky v roce 2016. Tu zveřejnilo 10. února 2017 Ministerstvo financí.

Podle zveřejněných informací má podle Ministerstva financí na tomto poklesu zásluhu přebytek státního rozpočtu ve výši 61,8 miliard korun, ale i efektivnější řízení likvidity státní pokladny.

Snížení dluhu jinými slovy znamená, že objem nově prodaných dluhopisů byl o 59,6 miliard korun nižší, než kolik dluhopisů se loni splatilo. Jedním faktorem byl samozřejmě přebytek loňského rozpočtu. Ten sice dosáhl výše 62 miliard, tedy o něco více, než o kolik se snížil dluh. To je však pochopitelné – stát obvykle do poslední chvíle neví, s jakým výsledkem jeho hospodaření nakonec skončí. Ministerstvo tak především v průběhu závěrečného čtvrtletí loňského roku vydávalo méně dluhopisů a pokladničních poukázek, než kolik jich bylo splatných, aby se nakonec dluh výrazně snížil, říká Marek Dřímal, ekonom Komerční banky. K takovému snížení ale došlo i v roce 2014, kdy byl rozpočet ve schodku 78 miliard korun.

Prodávat méně dluhopisů, než kolik jich bylo splatných, umožnily státu i jiné faktory. Jak ukazují data zveřejněná ministerstvem, došlo k dalšímu rozpuštění takzvané rezervy finančních prostředků. Jedná se o peníze, které stát získal prodeji dluhopisů v minulých letech tak říkajíc do zásoby, dodává Marek Dřímal. 

Tato rezerva vznikla především v roce 2012 a dosáhla částky 140 miliard korun. Ty navýšily státní dluh. Ministerstvo financí snížilo tuto rezervu na 3 miliardy korun na konci roku 2016. Tyto operace by samy o sobě snížily státní dluh o 137 miliard, ten se však během let 2012–2016 snížil „jen“ o 54 miliard. Rozdíl jde na vrub především schodkovému hospodaření státu (samozřejmě s výjimkou loňského roku). V samotném loňském roce ale tento vliv byl malý – stát využil 15,7 miliardy z této rezervy, říká Marek Dřímal.

Svou roli ale hrálo i využití volných prostředků ve státní pokladně. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 11. 2. 2017 8:46

    Nerozhodnutý volič (neregistrovaný)

    Možná můžeme dát ještě panu Babišovi šanci. Třeba stát lze řídit jako firmu. Ekonomiku zřejmě určitě. S demokracií už to bude horší. Ale, ruku na srdce, oč šlo v r. 1989 lidem, o to, aby měli svobodu slova, demokratické volby, anebo se měli hmotně lépe, zboží jako na západě? Já jsem takový blbec, že mi šlo o to první a jsem zklamán, kam to vede, ale všeobecně historici a sociologové soudí, že lidem šlo o to druhé. Ze svobody slova nám moc nezbylo, korektní sluníčkáři nám znemožňují užívat zdravý selský rozum a vyjadřovat z něj vyplývající názory. Demokracie a jí momentálně vyvolení představitelé se chrání před lidmi s odlišnými názory mnohem tvrději než komunistický režim, ten zakazoval jen kritizovat jej, ale ostatní mu bylo fuk. Dnes se nelze svobodně vyjádřit skoro k ničemu, aby člověk nenarazil. Ale slov se nenajíme, naše důchodce za ně neuživíme, zdravotnictví jimi nezkvalitníme. No a ekonomicky také zrovna nejsme východoevropský tygr. Tak co kdybychom zkusili tu demokracii přece jenom trochu omezit, když už ji stejně fakticky nemáme, tak tedy i formálně, a více pozornosti věnovali raději tomu, abychom se všichni měli lépe? Dobře hospodařit, mít podmínky pro dobré podnikání nebo práci a za to státu odvést více na daních a ten aby je rozumně utratil ve prospěch všech a hlavně těch nejpotřebnějších (děti, důchodci, invalidé) a tam, kde to je potřeba a ne aby zmizely v provizích za předražené veřejné zakázky?

  • 11. 2. 2017 20:15

    Lovec (neregistrovaný)

    zeptejte se invalidních důchodců 1a2 druhý stupen jak si polepšily co mají rentu za pracovní úrazy,pojištovny je slušně odrbali se skvělou valorizací důchodů jim během dvou let strhli kolem 3tisíc.je v tom i Leden 2017 to bylo strženo 1200kč sem musel jít dědovi odhlásit plyn, mají tak základní minimum na pořád.

  • 12. 2. 2017 11:05

    Nerozhodnutý volič (neregistrovaný)

    Ale, co to tu povídáte? Vloni byla vyplacena mimořádná sociální dávka, to bylo oněch 1200 Kč, protože valorizace byla jen o pevných 40 Kč, letos byla standardní.Navíc pan Andrej Babiš navrhuje přebytek převést do důchodového fondu (který kdysi vybrala vláda Václava Klause), zatímco sociální demokracie a lidovci by ho rádi utratili za hlouposti ve spotřebě. Prosím vždy argumentovat se znalostí věci a ne jedna paní povídala (můj děda povídal).

  • 12. 2. 2017 23:14

    Lovec (neregistrovaný)

    ano jednorázově dali 1200kč to stržení už bylo na furt . tohle provádějí zde je o tom pěkný článek http://finance.idnes.cz/minimalni-mzda-a-kraceni-renty-den-/poj.aspx?c=A160406_162437_poj_sov tohle prosím dělají dědovi po každém zvýšení důchodu.Česká pojištovna

  • 12. 2. 2017 23:25

    Lovec (neregistrovaný)

    zde je těch 40kč o kolik původně přišel ten pán o 560kč náš děda o 1000kč http://finance.idnes.cz/minimalni-mzda-a-nemoc-z-povolani-dq0-/penze.aspx?c=A160301_121655_penze_sov

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).