Hlavní navigace

V roce 2016 se snížil státní dluh o téměř 60 miliard. Co je toho příčinou?

Sdílet

V roce 2016 se státní dluh snížil o 59,6 miliard korun, a to na úroveň 1613,4 miliard korun. Vyplynulo to ze Zprávy o řízení státního dluhu České republiky v roce 2016. Tu zveřejnilo 10. února 2017 Ministerstvo financí.

Podle zveřejněných informací má podle Ministerstva financí na tomto poklesu zásluhu přebytek státního rozpočtu ve výši 61,8 miliard korun, ale i efektivnější řízení likvidity státní pokladny.

Snížení dluhu jinými slovy znamená, že objem nově prodaných dluhopisů byl o 59,6 miliard korun nižší, než kolik dluhopisů se loni splatilo. Jedním faktorem byl samozřejmě přebytek loňského rozpočtu. Ten sice dosáhl výše 62 miliard, tedy o něco více, než o kolik se snížil dluh. To je však pochopitelné – stát obvykle do poslední chvíle neví, s jakým výsledkem jeho hospodaření nakonec skončí. Ministerstvo tak především v průběhu závěrečného čtvrtletí loňského roku vydávalo méně dluhopisů a pokladničních poukázek, než kolik jich bylo splatných, aby se nakonec dluh výrazně snížil, říká Marek Dřímal, ekonom Komerční banky. K takovému snížení ale došlo i v roce 2014, kdy byl rozpočet ve schodku 78 miliard korun.

Prodávat méně dluhopisů, než kolik jich bylo splatných, umožnily státu i jiné faktory. Jak ukazují data zveřejněná ministerstvem, došlo k dalšímu rozpuštění takzvané rezervy finančních prostředků. Jedná se o peníze, které stát získal prodeji dluhopisů v minulých letech tak říkajíc do zásoby, dodává Marek Dřímal. 

Tato rezerva vznikla především v roce 2012 a dosáhla částky 140 miliard korun. Ty navýšily státní dluh. Ministerstvo financí snížilo tuto rezervu na 3 miliardy korun na konci roku 2016. Tyto operace by samy o sobě snížily státní dluh o 137 miliard, ten se však během let 2012–2016 snížil „jen“ o 54 miliard. Rozdíl jde na vrub především schodkovému hospodaření státu (samozřejmě s výjimkou loňského roku). V samotném loňském roce ale tento vliv byl malý – stát využil 15,7 miliardy z této rezervy, říká Marek Dřímal.

Svou roli ale hrálo i využití volných prostředků ve státní pokladně. 

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 11. 2. 2017 8:46

  Nerozhodnutý volič (neregistrovaný) ---.193.broadband4.iol.cz

  Možná můžeme dát ještě panu Babišovi šanci. Třeba stát lze řídit jako firmu. Ekonomiku zřejmě určitě. S demokracií už to bude horší. Ale, ruku na srdce, oč šlo v r. 1989 lidem, o to, aby měli svobodu slova, demokratické volby, anebo se měli hmotně lépe, zboží jako na západě? Já jsem takový blbec, že mi šlo o to první a jsem zklamán, kam to vede, ale všeobecně historici a sociologové soudí, že lidem šlo o to druhé. Ze svobody slova nám moc nezbylo, korektní sluníčkáři nám znemožňují užívat zdravý selský rozum a vyjadřovat z něj vyplývající názory. Demokracie a jí momentálně vyvolení představitelé se chrání před lidmi s odlišnými názory mnohem tvrději než komunistický režim, ten zakazoval jen kritizovat jej, ale ostatní mu bylo fuk. Dnes se nelze svobodně vyjádřit skoro k ničemu, aby člověk nenarazil. Ale slov se nenajíme, naše důchodce za ně neuživíme, zdravotnictví jimi nezkvalitníme. No a ekonomicky také zrovna nejsme východoevropský tygr. Tak co kdybychom zkusili tu demokracii přece jenom trochu omezit, když už ji stejně fakticky nemáme, tak tedy i formálně, a více pozornosti věnovali raději tomu, abychom se všichni měli lépe? Dobře hospodařit, mít podmínky pro dobré podnikání nebo práci a za to státu odvést více na daních a ten aby je rozumně utratil ve prospěch všech a hlavně těch nejpotřebnějších (děti, důchodci, invalidé) a tam, kde to je potřeba a ne aby zmizely v provizích za předražené veřejné zakázky?

 • 11. 2. 2017 20:15

  Lovec (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  zeptejte se invalidních důchodců 1a2 druhý stupen jak si polepšily co mají rentu za pracovní úrazy,pojištovny je slušně odrbali se skvělou valorizací důchodů jim během dvou let strhli kolem 3tisíc.je v tom i Leden 2017 to bylo strženo 1200kč sem musel jít dědovi odhlásit plyn, mají tak základní minimum na pořád.

 • 12. 2. 2017 11:05

  Nerozhodnutý volič (neregistrovaný) ---.193.broadband4.iol.cz

  Ale, co to tu povídáte? Vloni byla vyplacena mimořádná sociální dávka, to bylo oněch 1200 Kč, protože valorizace byla jen o pevných 40 Kč, letos byla standardní.Navíc pan Andrej Babiš navrhuje přebytek převést do důchodového fondu (který kdysi vybrala vláda Václava Klause), zatímco sociální demokracie a lidovci by ho rádi utratili za hlouposti ve spotřebě. Prosím vždy argumentovat se znalostí věci a ne jedna paní povídala (můj děda povídal).

 • 12. 2. 2017 23:14

  Lovec (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  ano jednorázově dali 1200kč to stržení už bylo na furt . tohle provádějí zde je o tom pěkný článek http://finance.idnes.cz/minimalni-mzda-a-kraceni-renty-den-/poj.aspx?c=A160406_162437_poj_sov tohle prosím dělají dědovi po každém zvýšení důchodu.Česká pojištovna

 • 12. 2. 2017 23:25

  Lovec (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  zde je těch 40kč o kolik původně přišel ten pán o 560kč náš děda o 1000kč http://finance.idnes.cz/minimalni-mzda-a-nemoc-z-povolani-dq0-/penze.aspx?c=A160301_121655_penze_sov

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).