Hlavní navigace

V prosinci půjčka, na jaře konsolidace. Vánoce zvyšují tlak na utrácení

Sdílet

Jiří Hovorka 22. 11. 2018

Češi si před Vánoci berou více spotřebitelských půjček než ve zbytku roku. Potvrdila to Česká spořitelna. Tradičně největší zájem o spotřebitelské úvěry zaznamenáváme v průběhu listopadu a na začátku prosince, kdy je zájem o půjčky v průměru o pětinu vyšší než v ostatních měsících roku. Naopak v březnu až v květnu evidujeme největší zájem klientů o konsolidaci úvěrů, z nichž velkou část představují právě spotřebitelské půjčky od prodejců a nebankovních společností, říká Filip Hrubý, mluvčí České spořitelny.

Z aktuálního průzkumu agentury Kantar provedeného pro Poradnu při finanční tísni a Sdružení českých spotřebitelů pak vyplývá, že téměř pětina (17 %) Čechů má v předvánočním období zkušenosti s půjčkou.

Nejčastěji si Češi, kteří si v předvánočním období někdy pořídily půjčku, podle průzkumu půjčily na pořízení spotřební elektroniky (45 %), na výdaje spojené s dětmi (26 %), na rekonstrukci či vybavení bytu (21 %) a bílé domácí spotřebiče (15 %).

Pokud jde o konkrétní úvěrový produkt spojený s nákupem vánočních dárků, jedná se především o nákup spotřebního zboží na splátky (23 %), následuje spotřebitelský úvěr či půjčka (22 %), kontokorent (20 %), malá krátkodobá půjčka (17 %) a kreditní karta (12 %). Přibližně každý desátý (9 %) využije půjčky od rodinných příslušníků.

V období vrcholících předvánočních nákupů mají spotřebitelé daleko více tendenci chovat se impulzivně a pro pořízení dárku využít nabízeného úvěru, aniž by se důkladně seznámili s jeho podmínkami. S nevýhodnými úvěry od neprověřených institucí jim tak hrozí upadnutí do dluhové pasti, říká Viktor Vodička, ředitel Sdružení českých spotřebitelů.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).