Hlavní navigace

V Ostravě své služby spouští estonský Bolt a finský Wolt. Levné taxíky a kurýři s jídlem

12. 10. 2020

Sdílet

Ostrava ve čtvrtek 15. října 2020 přivítá hned dvě zahraniční služby.

V odpoledních hodinách bude spuštěno zprostředkování taxislužby od společnosti Bolt, přesný čas spuštění není ještě zveřejněný, rovněž nejsou známé ceny, které společnost bude zákazníkům účtovat. Bolt je přímým konkurentem zprostředkovatelských taxi platfotem Liftago, Taxi.eu a Uber, které v Česku také působí a je známý svojí pro zákazníky příjemnou cenovou politikou.

Na rozdíl od klasické taxislužby, kde se cena určuje podle sazby na taxametru, společnost Bolt, podobně jako Uber, cenu stanoví sama předem jako fixní, tedy pevnou a neměnnou. To má výhodu garance ceny pro zákazníka, na druhé straně se nelze odchýlit od původně stanovené trasy. Zákazníci si však mohou předem stanovit průjezdní body, podle nichž se cena jízdy upraví.

Auta jezdící pro Bolt jsou rovněž vozidla taxislužby, které zákazníci poznají (podobně jako všechny další taxíky) podle evidenční nálepky na vozidle. Auto bez nálepky totiž nesmí od 1. 1. 2021 jezdit jako taxi, do konce roku 2020 je přechodné období pro již registrovaná vozidla. Pokud jakékoli vozidlo taxi není vybaveno žlutou nálepkou s platnou registrační značkou vozidla, zákazník může na místě žádat o prověření Policii ČR, nebo poslat podnět dopravnímu úřadu. Dopravci, řidiči i zprostředkovateli by následně hrozila vysoká sankce. Auta jezdící pro Bolt nemusí mít svítilnu taxi a nemusí mít taxametr (ale můžou).

Povinná nálepka pro vozidla taxislužby od 1. července 2020.
Autor: Dalibor Z. Chvátal

Povinná nálepka pro vozidla taxislužby od 1. července 2020.

V největším městě severní Moravy nově přibude i další konkurent pro roznáškové a rozvážkové služby, jako je např. Dáme jídlo. Ve stejný den jako Bolt své služby v Ostravě spustí finská kurýrní společnost Wolt, která se specializuje na donášku jídla. První týden bude jen testovací, aby se odchytily případné nedostatky. Následující týden již služba bude v ostrém provozu včetně chystaných marketingových a reklamních kampaní. V první etapě Wolt chystá pokrýt centrum Ostravy a jeho okolí, v dalším přibude Poruba.

Obě společnosti nyní finišují s náborem řidičů, resp. kurýrů. Bolt své služby staví na stávajících dopravcích s platnou koncesí na osobní přepravu, nebo nabízí možnost využít služeb flotilových partnerů, kde řidiči pracují na dohodu o provedení práce.

Wolt nabízí spolupráci kurýrům jako OSVČ, případně rovněž na dohodu o provedení práce s pomocí flotilového partnera. Ve Woltu kurýři mohou jezdit na kole, elektrokoloběžce, motorce nebo autem. Kurýři jezdící autem nebo motorkou musí mít koncesi na nákladní dopravu vozidly do 3,5t, na kole jim ale stačí volná živnost.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).