V Česku jezdí téměř 5 milionů aut. Vozový park je ale zastaralý

V České republice se za loňský rok zvýšil počet registrovaných vozů na 4,8 milionu. Podle předběžných údajů Sdružení automobilového průmyslu bylo loni zaregistrováno celkem 290 851 aut, z nichž 164 736 bylo nových a 126 115 ojetých. Procento obměny vozového parku se loni ale opět snížilo, a to na 3,5 %. Dlouhodobě patří k nejnižším v Evropě. Průměrný věk vozu se zvýšil na 14,2 roku.

Letošní leden zaznamenal vysoký nárůst prodejů nových vozů. Zvýšil se o 13 % na 13 638 prodaných aut. To představuje nejlepší lednový výsledek za posledních deset let, a to po pěti letech kontinuálního propadu trhu. Kromě celkového oživování ekonomiky hrají pravděpodobně roli také devizové intervence České národní banky. Slabší kurz koruny se zatím do ceny vozidel plně nepromítl a zákazníci mají pocit, že v příštích měsících mohou auta ještě zdražit.

Konec vysokých pokut od operátorů za předčasné zrušení smlouvy Lidovci: Zrušení lustrací znamená rozpad vlády        
P2010
P2010 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
7. 2. 2014 22:23 Nový

Dlouhodobě patří k nejnižším v Evropě

To je zvlastni. Ze by to melo neco spolecneho s tim, ze i platy "Dlouhodobě patří k nejnižším v Evropě", zatimco ceny kazdodennich nakupu naopak k nejvyssim ?

Standa
Standa (neregistrovaný) ---.ctk.cz
10. 2. 2014 9:40 Nový

Když něco dobře funguje,

...tak proč to povinně měnit? Každý nemá plat jako poslanec. Protože je to "ECO" a "COOL"? Jenže ono to není eko ani kůl, ta nová auta žerou často stejně jako ta stará (jen je na to jiná metodika, aby se splnila norma nějakého nevoleného EU pomatence). Taky stačí podívat se, kolik kilometrů díly nového auta nacestují, než se to začne montovat...