Hlavní navigace

V čem chybují studenti při nakládání s penězi?

Sdílet

Studenti mají ve většině případů k dispozici finance, které získají z brigád, nebo peníze, kterými je podporují rodiče. Podle Sberbank ale velice často s těmito penězi nenakládají efektivním způsobem a často tak chybují.

Rozpočet bez přípravy

Nejčastější chybou je podle Sberbank absence plánovaného rozpočtu. Příjem, který mají studenti k dispozici, bývá často poměrně nízký. Bez předchozí přípravy tak může být obtížné s ním vyjít. Nastává tak situace, kdy studenti po příchodu výplaty neomezují své výdaje, ale po zbytek měsíce musí šetřit, aby své potřeby pokryli.

Přehled výdajů nevedou

Studenti si rovněž ve většině případů nevedou přehled o příjmech a výdajích za jednotlivé měsíce. Pouze malá část studentů si skutečně zapisuje, kdy a za co utratila své peníze. Přehledné zápisky vašich výdajů také často člověku pomohou uvědomit si, že za určité věci utrácí příliš velkou část svého příjmu. To se stejně tak týká i studentů, teprve při zapisování výdajů si například často uvědomí, jak velkou část svého příjmu utrácí za zábavu, říká Hana Drápalová ze společnosti Sberbank.

Rezerva chybí

Vzhledem k částkám, které mají studenti k dispozici, je vytvoření finanční rezervy obtížné. I tak je ale důležité odkládat alespoň malou část příjmu každý měsíc, a to pro nenadálé výdaje. Nečekané výdaje či přerušení brigády je pak může dostat to nepříjemné a tísnivé situace, říká Hana Drápalová.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).