Hlavní navigace

Bezkontaktně platíme kartou nejvíce v Evropě

Sdílet

Od roku 2006 Češi zaplatili kartou 2,5 bilionu korun. V roce 2006 byly platební karty v rámci České republiky použity 117 milionkrát. Za jeden nákup nechali Češi v průměru 1144 Kč. Vyplynulo to z informací, které zveřejnila Česká bankovní asociace.

V roce 2015 už ale situace vypadala jinak. Platební karty jsou používány téměř pětkrát více. Za loňský rok jsme provedli 580,5 milionů transakcí. Průměrná hodnota nákupu však klesla, a to na 770 Kč.

Vývoj objemu plateb u obchodníků.
Autor: Česká bankovní asociace

Vývoj objemu plateb u obchodníků.

Platební karty jsou tak používány častěji, ale za to k placení menších částek. K tomu přispěl i fakt, že u obchodníků je možné platit kartou i velice malé částky, zatímco dříve byla platba kartou podmíněna minimální hodnotou nákupu  ve výši několika desetikorun či stokorun.

V drtivé většině případů platí Češi kartou v rámci ČR. Tyto transakce tvoří 90 % objemu všech provedených plateb. Pouze 7 % jsou platby zahraniční.

Česká republika je na špici v platbách bezkontaktní kartou – v přepočtu na obyvatele v rámci Evropy podle statistik vedeme jak ve frekvenci, tak i v objemu. Podle dostupných čísel zaplatíme několikanásobně více než ostatní Evropané, říká Tomáš Hládek, poradce pro platební styk ČBA.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).