Hlavní navigace

V berlínském Bode Muzeu byla odcizena 100kilová zlatá mince

Sdílet

Patrik Chrz 28. 3. 2017

V Berlíně byla z muzea pojmenovaného dle svého prvního kurátora Wilhelma von Bode v noci na pondělí odcizena mince Golden Maple Leaf. Nominální hodnota mince je 1 milion kanadských dolarů, nicméně hodnota zlata v ní je přibližně 3,7 milionu euro. Na světě existuje pouze 5 exemplářů této mince. Německá média si kladou otázku, jak se zlodějům se stokilovou zlatou minci podařilo utéci, protože manipulace s ní i ve dvou osobách není bez dalších pomocných prostředků možná.

Krádež proběhla velmi rychle. Pracovníci muzea uvědomili polici, poté co se spustil alarm. Vyšetřovatelé vycházejí z toho, že krádež proběhla mezi 3:20 a 3:45 ráno. Muzeum se nachází na berlínském muzejním ostrově. Jedna strana budovy přiléhá ke kolejím linky S-Bahn mezi stanicemi Hackescher Markt a Friedrichstraße. Policie nalezla v blízkosti kolejí žebřík, pomocí kterého si dle vyšetřovací verze zloději zhotovili můstek mezi linkou S-Bahn a podestou na domovní zdi. Poté vnikli oknem do mincovního kabinetu a zde „pomocí značné síly“ zničili pancéřovou vintrínu a následně opět unikli z budovy.

Z důvodu zajištění stop tak bylo důležité vlakové spojení v ranních hodinách přerušeno.Mince byla vyražena v Kanadě, má průměr 53 centimetrů, je 3 centimetry silná a nese potrét královny Elizabeth II. Policejní mluvčí se vyjádřil, že může jít o krádež na objednávku pro sběratele, pravděpodobnější ale je, že pachatelé se pokusí minci roztavit.

Informace získány z více zdrojů z německého tisku.

Tato aktualita byla zaslána čtenářem serveru Měšec.cz pomocí formuláře Přidat aktualitu. Děkujeme!

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).