Hlavní navigace

Už od víkendu musíte nosit reflexní prvky. Kde a jak splnit povinnost?

Sdílet

Gabriela Hájková 17. 2. 2016

Tuto sobotu, 20. února, začne platit novela zákona 361/2000 Sb., o silničním provozu. Pro chodce z toho plyne, že musí při snížené viditelnosti nosit na vozovkách mimo obec reflexní prvky.

Zpočátku bude policie reflexní pásky rozdávat, aby chodci novou povinnost pro příště neporušovali a chránili svou bezpečnost, uvedl ministr dopravy Dan Ťok.

Reflexní prvek na sobě musíte mít při snížené viditelnosti (v noci, za šera či mlhy) když se mimo obec pohybujete po vozovce tam, kam nedosáhne veřejné osvětlení. Reflexní prvky se ale mohou vyplatit i v obci, ne každý metr vozovky a přechod pro chodce je v ČR dobře osvětlený.

Zákon nijak nespecifikuje, jak byste měli reflexní prvky nosit. Určitě nevyžaduje vestu, stačí doplněk z retroreflexního materiálu výrazné barvy (např. žlutá, světle zelená, oranžová atd.). Podle ministerstva dopravy je ideální například reflexní pásek umístěný na noze nebo ruce (ideálně na obou končetinách) směrem do vozovky. Dostatečný je například i reflexní prvek, který je součástí oblečení, batohu či tašky, pokud je dostatečně viditelný pro ostatní účastníky silničního provozu, vysvětluje zpráva ministerstva.

Reflexní doplňky seženete například v papírnictvích, prodejnách se sportovními potřebami a nyní se dá předpokládat, že i v klasickém supermarketu, prodejnách domácího zboží, v trafice, na poště nebo na čerpací stanici. Cena jednoduchých reflexních prvků se pohybuje  kolem 30 Kč.

BESIP ve spolupráci s policií rozdá během tohoto roku chodcům statisíce reflexních prvků zdarma.

Pokud novou povinnost nedodržíte, hrozí vám pokuta do 2000 Kč blokově a od 1500 do 2500 Kč ve správním řízení. Podle ministerstva ale budou policejní hlídky zatím místo udělování sankcí lidem spíše domlouvat a rozdávat reflexní pásky a tašky.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).