Hlavní navigace

Ústavní soud se zastal sourozenců kvůli výživnému. Rozhodnutí může ovlivnit řadu dětí

Sdílet

Ústavní soud vydal tento týden rozhodnutí, které se může dotknout až 30 000 čerstvě dospělých dětí, kterým jeden z rodičů neplatí alimenty. Jasně se vyjádřil ve prospěch sourozenců, kteří se v dospělosti soudili o dlužné alimenty se svým otcem. Nelíbilo se jim, že soud ve chvíli, kdy dosáhli plnoletosti, navrátil muži řidičské oprávnění. To původně zabavil pro neplacení alimentů, dlužná částka přitom uhrazena nebyla, říká Iveta Novotná, ředitelka programu VašeVýživné.cz

Rozhodnutí tak vysílá pozitivní signál. Dlužné peníze totiž dětem nechybí jen v době, kdy jsou nezaopatřené, ale i v následné dospělosti. Do té kvůli dluhům na alimentech totiž vstupují zadlužení či se stigmatem chudého dítěte. Běžně se přitom stává, že dosažením zletilosti ztratí dlužníci poslední motivaci hradit svoje dluhy a společnost toto chování akceptuje.

Se vstupem do dospělosti každoročně přechází povinnost vymáhat výživné na vlastním rodiči asi na 30 000 mladých, kterým je dluženo. Kolem 7 500 z nich je v 18. roce života dluženo přes 100 000 korun. Bojovat o peníze, které jim náleží, však z morálních důvodů začne jen nepatrná část – především ze strachu z konfrontace s rodičem nebo obavy, že by získali nálepku chamtivého dítěte, které chce na svém rodiči „parazitovat“, dodává Iveta Novotná.

Rozhodnutí ústavního soudu však jasně legitimizuje oprávněnost nároku na dlužné alimenty i při vstupu do dospělosti. Podle odhadů asistenčního programu VašeVýživné.cz provozovaného Asociací neúplných rodin by se nyní mohly obnovit stovky případů, ve kterých se lidé starší 18 let „dobrovolně“ vzdali dlužného výživného, na které však mají zákonný nárok.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).