Hlavní navigace

Nafta už je dražší než benzín. O kolik si připlatíte v roce 2019?

Sdílet

V posledních týdnech se cena nafty dostala nad cenu benzinu. Na vině je nejen začátek topné sezóny. Je to dáno mimo jiné začátkem topné sezóny, kdy stoupá poptávka po topné naftě užívané k produkci tepla. Do situace  ale vstupují ještě další faktory, kterým je letos zvláště cena petrolejové frakce, jež se do nafty přidává za účelem dosažení předepsané kvality. Tato frakce je letos dražší než v uplynulých letech, říká Lukáš Kovanda, hlavní ekonom společnosti CZECH FUND.

Do poloviny prosince 2018 lze očekávat pokles cen. Rychlejší bude u benzínu než nafty, takže nůžky mezi cenou nafty a benzínu se dále rozevřou.

Prosincový vývoj bude značně odvislý od výsledku argentinského jednání amerického prezidenta Donalda Trumpa a čínského prezidenta Si Ťin-pchinga na přelomu listopadu a prosince. Pokud trhy získají pocit, že oba politici chtějí citelně zmírnit současné obchodní napětí mezi oběma ekonomickými velmocemi, ropa získá impuls pro svůj cenový růst. Další impuls by pak mohlo přinést vídeňské zasedání OPEC a dalších významných těžařů včetně Ruska, konané 6. prosince. Růst by nastal tehdy, jestliže by se na tomto jednání dohodlo snížení těžby, což rozhodně vyloučit.

V základním scénáři se předpokládá, že cena ropy Brent se v prosinci stabilizuje v pásmu od 70 do 75 dolarů za barel. Benzín by tak ke konci roku měl stát 32,80 Kč za litr a nafta 33,20 Kč za litr.

A co v roce 2019? Nafta bude dražší než benzín nejspíše do března 2019, záleží ovšem také na vydatnosti letošní zimy. Tuhá zima podpoří poptávku po topné naftě, což by mohlo udržet naftu na vyšší cenové úrovni, než je benzín, až do dubna 2019. Mírná zima naopak povede k tomu, že nafta své „zimní kralování“ ukončí již v únoru, dodává Lukáš Kovanda.

Tržní konsensus počítá s cenou ropy Brent pohybující se v roce 2019 v pásmu od 75 do 80 dolarů za barel. Dolar už nebude posilovat tolik jako letos. Naopak, koruna část svých letošních ztrát vůči němu umaže. Benzín by se tak měl pohybovat v cenovém rozpětí od 32,50 do 33 Kč za litr, zatímco nafta v pásmu od 31,75 do 32,25 Kč za litr.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).