Úrokové sazby se opět nemění

Ani tentokrát Bankovní rada ČNB nepřekvapila. Na svém dnešním jednání rozhodla ponechat úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba tak zůstává na 0,75 %, diskontní sazba na 0,25 % a lombardní sazba na 1,75 %.

Mohlo by se zdát, že růst úrokových sazeb by zlevnil nákupy. Inflace ale přichází hlavně ze zahraničí a z regulovaných cen, proto by zvýšení úrokových sazeb žádný pokles cen nepřineslo. Vítáme, že banka sazbami nepohnula. Znamená to, že pravděpodobnost ztráty práce se bude snižovat, a stále méně lidí tak spadne do dluhové pasti. Firmy se totiž nebudou bát nabírat nové lidi a investovat, protože cena peněz vyšší nebude, komentuje rozhodnutí centrální banky analytik společnosti Home Credit Michal Kozub.

Na otázku, kdy dojde ke zvýšení sazeb, hledá odpověď analytik společnosti Akcenta CZ Miroslav Novák: Lze předpokládat, že ČNB přistoupí ke zvýšení sazeb nejpozději do konce tohoto roku z důvodu pokračujících inflačních tlaků v domácí ekonomice. Stále však existuje i možnost, že k utahování měnové politiky letos nedojde. Indicií je pro to několik: ČNB se primárně zaměřuje na měnověpolitickou inflaci, která se dlouhodobě drží pod inflačním cílem a v eurozóně se navíc začínají objevovat známky zpomalení hospodářského růstu. Centrální banka také několikrát dala najevo, že si střeží svoji nezávislost v měnové oblasti, a proto nelze automaticky spoléhat na to, že když ostatní měnové autority přikročí k zvyšování sazeb, tak se ČNB zachová stejně.

Amerika i Anglie čekají nižší růst ekonomik, peníze ale budou tisknout dál Důchod si můžete mírně zvýšit i prací