Hlavní navigace

Úrokové sazby se opět nemění

Sdílet

Jiří Hovorka 23. 6. 2011

Ani tentokrát Bankovní rada ČNB nepřekvapila. Na svém dnešním jednání rozhodla ponechat úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba tak zůstává na 0,75 %, diskontní sazba na 0,25 % a lombardní sazba na 1,75 %.

Mohlo by se zdát, že růst úrokových sazeb by zlevnil nákupy. Inflace ale přichází hlavně ze zahraničí a z regulovaných cen, proto by zvýšení úrokových sazeb žádný pokles cen nepřineslo. Vítáme, že banka sazbami nepohnula. Znamená to, že pravděpodobnost ztráty práce se bude snižovat, a stále méně lidí tak spadne do dluhové pasti. Firmy se totiž nebudou bát nabírat nové lidi a investovat, protože cena peněz vyšší nebude, komentuje rozhodnutí centrální banky analytik společnosti Home Credit Michal Kozub.

Na otázku, kdy dojde ke zvýšení sazeb, hledá odpověď analytik společnosti Akcenta CZ Miroslav Novák: Lze předpokládat, že ČNB přistoupí ke zvýšení sazeb nejpozději do konce tohoto roku z důvodu pokračujících inflačních tlaků v domácí ekonomice. Stále však existuje i možnost, že k utahování měnové politiky letos nedojde. Indicií je pro to několik: ČNB se primárně zaměřuje na měnověpolitickou inflaci, která se dlouhodobě drží pod inflačním cílem a v eurozóně se navíc začínají objevovat známky zpomalení hospodářského růstu. Centrální banka také několikrát dala najevo, že si střeží svoji nezávislost v měnové oblasti, a proto nelze automaticky spoléhat na to, že když ostatní měnové autority přikročí k zvyšování sazeb, tak se ČNB zachová stejně.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).