Hlavní navigace

Amerika i Anglie čekají nižší růst ekonomik, peníze ale budou tisknout dál

Gabriela Hájková

Zprávy ze Spojených států i Velké Británie znějí podobně. Výhledy růstu se snižují a emise nových peněz naopak pokračuje.

Fed snížil svůj výhled růstu amerického HDP, ale přitom naznačil, že plánuje další kvantitativní uvolňování, tedy emisi měny. Potvrdil také, že bude pokračovat také v reinvestování splácených dluhopisů. Ukončení reinvestování by byl první náznak přechodu k utahování měnové politiky. Podle názoru Fedu by se měl růst postupně urychlovat. S prvním zvýšením úrokových sazeb nepočítáme před prvním čtvrtletím 2012, okomentoval zprávy Ľuboš Mokráš, analytik z České spořitelny.

I Bank of England, která při svém posledním zasedání ponechala sazby na 0,5 % oznámila, že se zhoršil růstový výhled. Vzhledem k tomu, že inflace je přitom nezanedbatelných 4,5 %, očekává Bank of England podle všeho stagflační vývoj ekonomiky. Začalo se proto hovořit o novém kole kvantitativního uvolňování. Po 200 miliardách liber mezi březnem 2009 a únorem 2010 by prý tamní centrální banka mohla uvolnit dalších 50 miliard liber likvidity nákupem vládních bondů od bank, dodal Mokráš. 

Našli jste v článku chybu?