Do oblastí, které byly nejhůře zasažené povodněmi vyjely mobilní týmy Úřadu práce ČR. Pomohou lidem s vyřízením dávek mimořádné okamžité pomoci. Místa a formy působení týmů koordinují s krizovými orgány jednotlivé obce.
V první vlně byly týmy vyslány do oblasti Frýdlantska, Broumovska, dále pak do Jeseníku, Benešova nad Černou, Nivnic, Zahnašovic, Količína, Korolup, Luže a Králík.
Mobilní týmy se nám osvědčily již během tornáda na jižní Moravě. Dnešní rozsah katastrofy je ale daleko větší. Týmy jsme operativně aktivovali už o víkendu, a to ve všech regionech Česka. Lidem v nejvíce postižených oblastech dokážeme vyřídit administrativu a tím pádem poskytnout nezbytnou pomoc rychle, řádově během několika desítek minut,
vysvětlil generální ředitel Úřadu práce Daniel Krištof.
Dávku mimořádné okamžité pomoci z důvodu vážné mimořádné události (živelní pohroma) mohou získat domácnosti, kterým domov poničila velká voda, zůstali bez finančních prostředků a z tohoto důvodu se ocitli v hmotné nouzi. Dávka je jednorázová a nevratná, lidé ji tedy nebudou státu vracet.
U tohoto typu mimořádné okamžité pomoci se v žádosti posuzují všechny osoby v okruhu domácnosti a výše dávky se stanoví až do patnáctinásobku životního minima, může tedy dosáhnout výše až 72 900 Kč,
doplnil Krištof.
Připomněl zároveň, že prostředky mohou lidé získat na zajištění základních životních potřeb a prvotní odstranění povodňových škod, na dezinfekční a další prostředky. Dále je možné využít dalších typů mimořádné okamžité pomoci, např. na pořízení nezbytně nutného vybavení pro domácnost jako je lednice nebo pračka.
V případě, že máte k žádosti o mimořádnou okamžitou pomoc otázky, můžete se obrátit se na nejbližší pobočku Úřadu práce ČR, krizové orgány obcí, bezplatnou linku Úřadu práce ČR na čísle +420 800 779 900 nebo vyhledat informace na webu.