Hlavní navigace

Upozornění na pharming – podvodnou techniku získání citlivých bankovních dat klienta bez jeho vědomí

Redakce

Česká spořitelna upozorňuje nejen své klienty na další typ zneužití přihlašovacích údajů. Bezpečnostní monitoring České spořitelny odhalil nový typ trojského koně, který se snaží z počítačů klientů několika bank – nejen České spořitelny – získat přihlašovací údaje do internetového bankovnictví. Vzhledem k rychlému odhalení je pravděpodobné, že údaje žádného klienta nebyly zneužity.

Pharming či distribuce virů a trojských koní jsou vedle phishingu další podvodné techniky. Mají společné to, že se snaží obejít bezpečnostní technologie a bez vědomí uživatele se instalovat do počítače, například při brouzdání po internetu. Vše se aktivuje ve chvíli, kdy se uživatel hlásí na stránky internetového bankovnictví. Uživatel se tak dostane nikoli na skutečné stránky, ale na předem připravenou kopii, jejímž účelem je opět vylákání citlivých údajů a jejich zneužití.

Pokud má klient počítač takto napaden, může se internetbanking chovat nestandardně. Může požadovat po klientech údaje, které běžně k přihlášení nepotřebují. Pokud se tak stane, je nutné se z aplikace odhlásit a operaci ihned ukončit. Následně by měl uživatel kontaktovat klientské centrum své banky.

Našli jste v článku chybu?