Hlavní navigace

Ukrajinci a řízení vozidel: co platí ohledně řidičáků či registrace vozidel?

Sdílet

Gabriela Hájková 17. 3. 2022

Ukrajinští řidiči mohou řídit automobily se svým národním řidičským průkazem. To za podmínky, že doklady odpovídají vzoru řidičského průkazu stanoveného Úmluvou o silničním provozu (Vídeň  1968). Aby tedy mohli uprchlíci z Ukrajiny řídit osobní automobil, nemusí mít nutně evropský řidičský průkaz.

Řidičský průkaz by bylo třeba měnit až v případě pobytu v ČR po dobu jednoho roku a déle, upřesnil mluvčí Ministerstva dopravy Martin Brychta.

Ohledně vozidel evidovaných na Ukrajině mohou být ta bez registrace provozována na území ČR až šest měsíců (Vídeňská úmluva), pokud je splněno následující:

  • má platný doklad o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla (zelenou kartu),
  • je vozidlo provozováno v řádném technickém stavu (platnost STK se v rámci provozu takového vozidla nezkoumá, neboť Ukrajina není členským státem EU)

Při případné následné registraci se u vozidla bude schvalovat technická způsobilost a postupuje se dle požadavků § 6, § 34 a 35 zákona č. 56/2001 Sb. (v případě, že má vozidlo EU schválení typu, pak se schvalování technické způsobilosti není potřeba a provádí se přímo registrační úkony), uvedl Brychta.

Pokud si zde občan Ukrajiny chce koupit nový vůz a nemůže doložit adresu pobytu v ČR, ale má udělen azyl nebo povolený pobyt, dostane registrační značku pro vývoz s platností na tři měsíce (ustanovení § 38d zákona č. 56/2001 Sb.). Jakmile bude mít žadatel adresu pobytu, může vozidlo zaregistrovat.

V případě, že si chce občan Ukrajiny koupit ojetý vůz a nemůže doložit adresu pobytu v ČR, ale má udělen azyl nebo povolený pobyt, bude mu vydána registrační značka pro vývoz s platností na tři měsíce (ustanovení § 14 zákona č. 56/2001 Sb.). Jakmile bude mít žadatel adresu pobytu, může vůz zaregistrovat.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).