Ukrajinští řidiči mohou řídit automobily se svým národním řidičským průkazem. To za podmínky, že doklady odpovídají vzoru řidičského průkazu stanoveného Úmluvou o silničním provozu (Vídeň 1968). Aby tedy mohli uprchlíci z Ukrajiny řídit osobní automobil, nemusí mít nutně evropský řidičský průkaz.
Řidičský průkaz by bylo třeba měnit až v případě pobytu v ČR po dobu jednoho roku a déle,
upřesnil mluvčí Ministerstva dopravy Martin Brychta.
Ohledně vozidel evidovaných na Ukrajině mohou být ta bez registrace provozována na území ČR až šest měsíců (Vídeňská úmluva), pokud je splněno následující:
- má platný doklad o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla (zelenou kartu),
- je vozidlo provozováno v řádném technickém stavu (platnost STK se v rámci provozu takového vozidla nezkoumá, neboť Ukrajina není členským státem EU)
Při případné následné registraci se u vozidla bude schvalovat technická způsobilost a postupuje se dle požadavků § 6, § 34 a 35 zákona č. 56/2001 Sb. (v případě, že má vozidlo EU schválení typu, pak se schvalování technické způsobilosti není potřeba a provádí se přímo registrační úkony),
uvedl Brychta.
Pokud si zde občan Ukrajiny chce koupit nový vůz a nemůže doložit adresu pobytu v ČR, ale má udělen azyl nebo povolený pobyt, dostane registrační značku pro vývoz s platností na tři měsíce (ustanovení § 38d zákona č. 56/2001 Sb.). Jakmile bude mít žadatel adresu pobytu, může vozidlo zaregistrovat.
V případě, že si chce občan Ukrajiny koupit ojetý vůz a nemůže doložit adresu pobytu v ČR, ale má udělen azyl nebo povolený pobyt, bude mu vydána registrační značka pro vývoz s platností na tři měsíce (ustanovení § 14 zákona č. 56/2001 Sb.). Jakmile bude mít žadatel adresu pobytu, může vůz zaregistrovat.