Hlavní navigace

Učitelé si pohoršili nejvíce. Kvůli škrtům se jim plat snížil o osm procent

Sdílet

Jiří Hovorka 8. 6. 2011

Průměrná hrubá měsíční mzda se oproti stejnému období minulého roku zvýšila o 471 korun (2,1 %) na 23 144 Kč. Po očištění o inflaci se dostáváme k mírnému reálnému nárůstu o 0,4 %. Ukazují to aktuální údaje Českého statistického úřadu.

Výsledek negativně ovlivnily zejména úspory ve veřejném sektoru, kde rozpočtové škrty vedly k poklesu průměrné mzdy o 1,7 %, reálně tedy o 3,3 %. V této oblasti klesají reálné mzdy již čtyři kvartály v řadě. Zjednodušeně by se dalo říci, že se státní zaměstnanci stali jednou z prvních obětí fiskální konsolidace. Snižovat rozpočtové schodky bezbolestně nejde a je politickým rozhodnutím, kde to bude „bolet“. Nejvýrazněji v 1. čtvrtletí klesly reálně mzdy učitelům (-7,9 %), uvedl ekonom Patria Finance David Marek.

Ve firemní sféře průměrná mzda stoupla o rovná 3 %, reálně tedy o 1,3 procenta. Nejrychleji mzdy rostly v zemědělství (+7,7 %), naopak ve finančním sektoru se mzdy snížily o 3,5 %. Ukazuje se, že firmy zůstávají opatrné ve své mzdové politice a snaží se držet náklady pod pokličkou, komentuje situaci Marek.Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).