Hlavní navigace

Rušíte II. pilíř penzijního spoření? O doplacení pojistného můžete požádat nejdříve v roce 2017

Sdílet

Dne 1. ledna 2016 nabyl účinnosti zákon o ukončení důchodového spoření (II. pilíře). Ten mimo jiné stanoví, jakým způsobem ukončit důchodového spoření, jak vypořádat prostředky jeho účastníků:

  • Do 31. března 2016 je penzijní společnost povinna zaslat vám oznámení o postupu při ukončení důchodového spoření.
  • Do 30. září 2016 musíte penzijní společnosti sdělit své jméno, rodné číslo (datum narození) a zvolený způsob vyplacení prostředků.
  • V období od 15. října 2016 do 31. prosince 2016 vám penzijní společnost vyplatí tyto prostředky.

Zákon dále upravuje možnost doplatit v roce 2017 pojistné na důchodové pojištění, a tím v budoucnu získat vyšší procentní výměru starobního důchodu. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) upozorňuje, že v tuto chvíli je předčasné obracet se na ČSSZ či okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ) a žádat o vyčíslení doplatku pojistného.

Doplacení vyvedeného pojistného je možné až v roce 2017

Údaje potřebné pro stanovení výše doplatku pojistného není možné oznámit dříve, než budou vypořádány prostředky účastníků důchodového spoření. Proto OSSZ nemohou sdělit výši doplatku pojistného přede dnem 1. lednem 2017.

Budete-li chtít zaplatit doplatek pojistného na důchodové pojištění (musí jít přitom o doplatek za celou dobu účasti na důchodovém spoření před rokem 2016), musíte ve lhůtě do 30. června 2017 na tiskopisu vydaném ČSSZ požádat OSSZ, v jejímž územním obvodu máte trvalý pobyt, o sdělení výše tohoto doplatku.

Zákon o ukončení důchodového spoření stanoví, že pokud bude žádost o sdělení doplatku podána dříve, bude za den obdržení žádosti považováno 1. 1. 2017.

Povinností OSSZ bude vám do 90 dnů ode dne obdržení žádosti sdělit písemně výši doplatku na pojistném na důchodové pojištění a lhůtu a způsob jeho zaplacení. Doplatek pojistného na důchodové pojištění bude možné zaplatit nejpozději do 29. prosince 2017.

ČSSZ dále upozorňuje, že komplexní informace ve vztahu k ukončení důchodového spoření a vypořádání naspořených prostředků vám sdělí vaše penzijní společnost. Ta má ze zákona povinnost zaslat oznámení o postupu při ukončení důchodového spoření a uveřejnit tyto informace také na svých internetových stránkách.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).