Hlavní navigace

U zlata se láme chleba, další týdny budou rozhodující

Sdílet

Jiří Hovorka 3. 8. 2010

O zlatu se mluví již dlouho. Jedni hovoří o nafouknuté bublině, která brzo splaskne, druzí věří ve zlato jako pevný přístav v nejisté době. Přečtěte si komentář k aktuálnímu vývoji jeho ceny od analytika investiční banky Saxo Bank Ole Slotha Hansena.

Cena zlata klesla pod květnové minimum a drží se poblíž 200 denního klouzavého průměru, který je na hodnotě 1 150 USD za unci. Zejména dlouhodobí investoři tuto úroveň sledují a zlato by ji z jejich pohledu mělo udržet. Spekulativní dlouhé pozice na Comexu byly za uplynulé tři týdny redukovány o 27 procent a v tomto týdnu očekáváme další snížení. O milion uncí také poklesl ETF fond na zlato, což představuje 1,5% jeho celkového objemu. 

Další týdny budou pro vývoj ceny zlata rozhodující. Na trhu panují obavy, že pokles ceny pod 1 150 USD by mohlo způsobit výprodeje, které by potom byly větší než dosud viděných 100 dolarů na unci. V minulém týdnu cenu zlata podpořila fyzická poptávka od šperkařů, která rostla jako důsledek poklesu ceny zlata i dolaru. Otázka globálního oživení je ale stále nejasná. Japonský yen, který je považovaný za bezpečný přístav, zatím posiluje vůči euru i dolaru.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).