Hlavní navigace

U sociálních příspěvků nejspíš nebude nutné dokládat příjmy a ani náklady na bydlení

Sdílet

Lenka Kašparová 2. 3. 2021

Lidé pobírající přídavek na dítě, příspěvek na bydlení nebo zvýšený příspěvek na péči nejspíš nebudou muset kvůli nároku na výplatu ve 2. čtvrtletí dokládat Úřadu práce ČR své příjmy a náklady na bydlení za první tři měsíce letošního roku. I letos by totiž mělo dojít vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci ke zjednodušení administrativy a tzv. překlopení dávek do dalšího čtvrtletí. Návrh na toto zjednodušení však ještě musí schválit Parlament ČR a podepsat prezident republiky.

Stejná úprava platila během loňského roku. Jejím smyslem je omezení kontaktu mezi žadateli o dávku a úředníky, což má přispět k minimalizaci rizik přenosu onemocnění Covid-19. Pro stanovení výše dávky se má, stejně jako předtím, vycházet z údajů o příjmech a nákladech, které žadatelé doložili pro výpočet dávek za předchozí čtvrtletí.

Úřad práce ČR po dobu vládních omezení rozšířil možnosti komunikace online. Přes internet nyní můžete vyřídit žádost o podporu či zprostředkování zaměstnání i zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání. Žádosti je možné zasílat elektronicky přes datovou schránku, email, poštou nebo je odevzdat do schránek umístěných zpravidla při vstupu na úřad práce.

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).