Hlavní navigace

Typickým živnostníkem je muž podnikající v obchodě

Sdílet

V současné době má v České republice živnostenské oprávnění necelých 1 800 000 lidí, tedy každý pátý Čech starší 15 let. Využívá ji však jen 1 400 000 osob. Zbylých 400 000 živnostenských oprávnění je přerušeno. Třetinu aktivních podnikatelů tvoří ženy. Ty nejčastěji podnikají v profesních, vědeckých a technických činnostech.Vyplývá to z analýzy dat, kterou provedla společnost CRIF Czech Credit Bureau. Nejvíce živnostníků podniká v obchodě.

Typickým živnostníkem je pak muž, který podniká právě ve zmíněném obchodě a ročně dosahuje obratu do 1 000 000 Kč. Naše analýza ukázala, že mezi ženami a muži v živnostenském podnikání existují mnohem menší rozdíly než v případě vlastnictví obchodních společností. Ženy například vlastní 17 % obchodních společností, ale podílejí se 33 % na aktivně využívaných živnostenských oprávněních, říká Věra Kameníčková, analytička společnosti Czech Credit Bureau.

Téměř 20 % živnostnic a 15 % živnostníků si založilo živnost v posledních 5 letech. Naopak téměř 40 % živností u mužů a třetina živností u žen byla založena před více než 20 lety. Živností starších 20 let je tak necelých půl milionu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).