Hlavní navigace

Trhům kazí dobrou náladu náladu zadlužení států i zátěžové testy bank

Sdílet

Gabriela Hájková 19. 7. 2010

Počátek týdne provázela trhy dobrá nálada díky úspěšné aukci řeckých dluhopisů a dobrý začátek výsledkové sezóny. Věřitelé svou rostoucí důvěru potvrdili i při prodeji španělských dluhopisů, což  trhy opět potěšilo. Náladu proto nezhoršila ani zpráva o zhoršeném ratingu Portugalska agenturou Moody´s.

Sentiment naproti tomu zvyšovaly první zprávy o zátěžovém testu evropských bank. Údajně je již známo, že německé banky testem projdou bez problému. Nicméně pokud budou parametry testů příliš mírné, nebudou mít vysokou vypovídací hodnotu a Evropa tak bude spíše působit dojmem, že zavírá oči před riziky, kterým čelí. A z toho jsou možná někteří investoři víc nervózní, než z výsledků testů samotných, uvedl Jan Michelfeit, analytik Commerzbank

Zhoršenou náladu z poloviny týdne pokazily také zprávy, které signalizují zpomalení ekonomického růstu v Číně. V USA indikátory ukazují na zpomalení výroby a nižší než očekávanou spotřebitelskou důvěru. Ve hře jsou tak opět odhady, že ekonomika bude mít dvojité dno. V nadcházejících dnech se dá očekávat pozornost zaměřená nejen na firemní výsledky (hlavně u bankovních a průmyslově-výrobních titulů), ale také na údaje, které by mohly zlepšit názor na to, zda nás čeká dvojité dno, či nikoliv, dodal Michelfeit.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).