Hlavní navigace

Tresty za nelegální taxislužbu a porušování pravidel se zpřísní

Sdílet

Postihy za nelegální provoz taxislužby a porušování pravidel podnikání v taxislužbě by se měly zpřísnit. Počítá s tím novela zákona o silniční dopravě, kterou ministerstvo dopravy předložilo do meziresortního připomínkového řízení.

Ta má zavést například přísnější požadavky na spolehlivost řidičů taxislužby, odpovědnost zprostředkovatelů, širší pravomoci měst při regulaci taxislužby nebo možnost zadržet na místě průkaz řidiče taxislužby v případě podezření na spáchání přestupku či jiného správního deliktu, atd. Řidič taxislužby přijde o oprávnění už při první sankci za závažný přestupek, kterým je například předražené jízdné či nepoužití taxametru. Dosud mu takový postih hrozí až při opakovaném porušení pravidel, uvedl příklad ministr dopravy Dan Ťok.

Řidiči, kteří nemají oprávnění řidiče taxislužby a nevykonávají činnost legálně pro určitého dopravce, budou podle novely také moci dostat pokutu až 100 000 Kč. V případě podezření z provozování černé taxislužby bude podle návrhu také možné uložit kauci do výše 100 000 Kč, případně i zabránit v další jízdě vozidla.

Zprostředkovatelům vznikne nová povinnost zajistit, že dopravce má potřebné živnostenské oprávnění a řidič má oprávnění řidiče taxislužby. Za porušení může hrozit pokuta až do 500 000 Kč.

Návrh počítá i s tím, že města a obce budou mít volnější ruku v tom, jak nastavit lokální podmínky pro provoz taxislužby na svém území (technické požadavky na vozidla a povinnost dopravně-psychologického vyšetření řidičů taxislužby, atp.). Adekvátnost těchto požadavků může přezkoumat ministerstvo vnitra.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 6. 5. 2016 14:43

    Glöckner (neregistrovaný) ---.49.broadband4.iol.cz

    citát:" V případě podezření z provozování černé taxislužby bude podle návrhu také možné uložit kauci do výše 100 000 Kč"
    Takže stačí "podezření" k sankci? Kdyby napsali aspoň "důvodné podezření" , ale v právním státě snad skutek musí bý prokázán, aby mohl být potrestán. Nebo se pletu?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).