Hlavní navigace

Těžce pracujícím by na důchod měly přispívat firmy, shodují se ministerstva

Sdílet

Jiří Hovorka 5. 1. 2018

Doporučení důchodové komise, aby firmy povinně přispívaly lidem v těžkých profesích na důchod, už má podporu na vládní úrovni.

Společně s Ministerstvem financí diskutujeme o možnostech, jak zajistit, aby lidé v náročných profesích mohli odejít do důchodu dříve. Z jednání vyplynulo několik různých návrhů, ale oba resorty se shodly nejvíce na realizaci opatření v rámci III. důchodového pilíře, říká v odpovědi na dotaz serveru Měšec.cz, jaké změny v důchodovém systému momentálně připravuje Ministerstvo práce a sociálních věcí, mluvčí úřadu Petr Sulek.

Cílem je maximálně využít existující legislativu doplňkového penzijního spoření (tzv. předdůchod) s tím, že by zaměstnavatelé určitému okruhu zaměstnanců platili povinný příspěvek ve prospěch jejich penzijního spoření, pokračuje Sulek.

Nejzásadnější otázkou je podle něj momentálně stanovení profesí, na které by se toto opatření mělo vztahovat. Tímto problémem se nyní intenzivně zabývá Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s naším resortem, dodal Sulek.

Důchodová komise vedená sociologem Martinem Potůčkem ukončila svou činnost na konci minulého roku a budoucí vládě zanechala sérii doporučení. Mezi nimi je právě i to, aby firmy povinně přispívaly na důchod lidem ve fyzicky náročných profesích. Důležité je to podle komise zvláště proto, že důchodový věk má do budoucna dále růst.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).