Hlavní navigace

Nemáte povinné ručení na auto? Nově platíte příspěvek nepojistěných vozidel

Sdílet

Od 1. ledna 2018 je znovu zavedený příspěvek nepojištěných do garančního fondu České kanceláře pojistitelů. Ten se vás týká v případě, že máte své vozidlo registrované pro provoz, ale nemáte sjednané povinné ručení. Výjimkou je situace, kdy je vozidlo zapsáno jako vyřazené z provozu, zaniklé nebo vyvezené do jiného státu. A pokud je hlášeno jako odcizené.

Sazba příspěvku je určená vyhláškou Ministerstva financí podle druhu vozidla:

Přehled denních sazeb příspěvku do garančního fondu podle druhů vozidel.
Autor: Česká kancelář pojistitelů

Přehled denních sazeb příspěvku do garančního fondu podle druhů vozidel.

Sazba je vyšší než běžné pojistné, ale bude ho kopírovat. Oproti předchozímu příspěvku, který byl zrušen před třemi lety, došlo ke snížení sazeb u běžných osobních automobilů, motocyklů do 350 cm3 a také u přívěsných vozíků.

Zmíněný příspěvek ale neslouží jako náhrada pojištění. Pokud svým nepojištěným vozidlem způsobíte škodu, zaplatíte do výše jedné třetiny z celkového nároku. Maximálně pak 300 000 Kč. Podle údajů ČKP je v České republice registrováno přibližně 130 000 vozidel bez povinného ručení, jež ročně způsobí zhruba 2500 nepojištěných škod za stovky milionů korun.

Jestliže vás naopak nabourá nepojištěné vozidlo, škodu vám uhradí ČKP z garančního fondu a tuto částku pak vymáhá po dlužníkovi.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 6. 1. 2018 18:14

    VlK

    35Kč denně do 1335cm? Tedy 12 775Kč ročně? Pro menší kubatury 11kKč? Za pojištění se spoluúčastí 300kKč ale bez limitu? To není tak špatné. Zvláště pro mladé, kteří u některých pojištoven by zaplatili i víc.

    A i já, s maximálním bonusem, který dlouhá léta neboural a platím zlomek této částky mám povinné ručení s limitem 150MKč. Což mimojiné znamená, že škodu vyšší než 150MKč hradím kompletně ze svého, třeba další desítky miliony - "stačí" být určeným viníkem řetězové nehody, nebo se potkat s Pendolinem (a předtím vyskočit). Z tohoto pohledu platit 12 775Kč ročně za pojistku bez limitu se spoluúčastí 300kKč není až tak špatná nabídka.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).