Hlavní navigace

Termín pro přiznání k dani z nemovitosti se blíží

Sdílet

Jiří Hovorka 20. 1. 2010

Blíží se konec ledna a s ním konec termínu pro podání daňového přiznání k dani z nemovitosti. Daňové přiznání se podává pouze jednou, a tak ho nyní musíte podat pouze tehdy, pokud jste se stali v roce 2009 majiteli nemovitosti (stáhněte si formulář a pokyny k jeho vyplnění). Pokud jste podávali daňové přiznání již v minulosti, pak vám přijde z finančního úřadu nový vyměřovací základ. Pro rok 2010 se totiž zdvojnásobovaly daňové sazby. Jaké jsou další změny?

  • Od daně již nejsou osvobozeny novostavby. (čtěte více)
  • Také již není možné získat osvobození od daně na nově zateplené budovy. (čtěte více)

Na zaplacení daně máte ale stále ještě čas. Zatímco daňové přiznání je třeba podat během ledna, daň z nemovitosti je splatná až do konce května. Jestliže její výše překračuje 5000 Kč, pak platbu můžete rozdělit na dvě stejné části. První uhradíte do konce května, druhou do konce listopadu.

Při výpočtu daně z nemovitosti také nezapomeňte na to, že některá města mohou kromě místního koeficientu navyšovat i koeficient „zákonný“. Například Praha má v zákoně koeficient 4,5, vyhláškou ho však zvýšila na 5. Místní koeficient pražský magistrát ponechal na výchozí hodnotě 1.

Chcete-li se dozvědět o dani z nemovitosti více, pak čtěte: Daň z nemovitosti 2010: Víme, jak na ni

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).