Všechny řidiče taxislužby čeká postupná výměna průkazů. Stanovuje to vyhláška Ministerstva dopravy, která platí od 1. 2. 2023 (Vyhláška č. 26/2023 Sb.). Od začátku února se tak vydávají nové vzory průkazek řidičů taxislužby. Stávající papírové průkazy jsou stále v platnosti, posléze už ale dostanou taxikáři průkaz plastový.
Co je nového?
Průkaz je plastový, má tvar platební karty a vyrábí se ve Státní tiskárně cenin. To však znamená, že jej taxikáři nedostanou na počkání, ale na vydání průkazu si počkají cca 2–3 týdny.
Taxikáři už nemusí s sebou nosit fotografii, ta se nyní automaticky převezme ze státního registru dokladů (občanský průkaz, řidičský průkaz, pas apod.).
V případě cizinců si fotografii zařídí přímo na místě dopravní úřady a žadatele vyfotí (taxikáře může v Česku dělat kdokoli, tj. i cizinec z mimoevropských zemí se zahraničním řidičským průkazem).
Průkaz je platný následující den po převzetí na úřadu. To znamená, že i ve veřejném registru platných taxi průkazů se objeví až následující kalendářní den.
Nový vzor průkazu řidiče taxislužby platný od 1. 2. 2023
Veřejná listina
Průkaz řidiče taxislužby je oficiálně veřejnou listinou.
Každý taxikář je povinen při provozování taxislužby mít tento průkaz umístěný viditelně v zorném poli cestujícího. Nesmí být někde schovaný, např. za slunečním stínítkem. Jméno na průkazu řidiče taxislužby, resp. fotografie musejí být identické jako na stvrzence z taxametru, nebo v mobilní aplikaci zprostředkovatelů.
Cestující si mohou tento průkaz taxikáře svobodně vyfotit, např. pro případný spor.
Kdo je taxikář
Taxikářem je podle zákona jakýkoli řidič osobního vozidla s hmotností do 3,5t a max. 9 sedadly, který vozí lidi za peníze. Jde jen o pojmenování řidiče, kromě toho ještě musí být dané vozidlo v evidenci vozidel taxislužby.
Řidič vozidla taxislužby je buď OSVČ (pokud dané vozidlo provozuje), anebo zaměstnanec (pokud to jeho vůz není).
Mezi taxikáře, přestože se některým toto označení nelíbí, se tak podle zákona řadí např.
- Standardní taxikáři stojící na ulici a působící pro dispečink,
- taxikáři jezdící pro mobilní aplikace zprostředkovatelů (Bolt, Liftago, Uber, apod.)
- tzv. senior taxi, pokud cestující za jízdu platí (i např. jen 20 Kč).
- „osobní přeprava“, což je neexistující zákonný pojem a záměr, jak se vyhýbat zákonným povinnostem při provozování (nelegální) taxislužby,
- všelijaké tuzemské letištní transfery,
- hotelové taxi,
- přeprava mikrobusy do 3,5t a 9 míst k sezení (i ty musejí být taxi a řidič je taxikář),
- privátní přeprava různých zaměstnanců, např. aerolinií, která je následně hrazena objednavatelem,
- tzv. drink servis (odvoz vašeho vozidla najatým řidičem).