Hlavní navigace

Takřka polovinu faktur splácejí podnikatelé po splatnosti

Sdílet

Jiří Hovorka 1. 6. 2011

Čeští podnikatelé splácí své faktury průměrně za 47 dní, tedy o 17 dní později než bylo sjednáno. V evropském průměru (56 dní) jde přesto stále o poměrně slušné číslo. Platební morálka se ale vloni v ČR zhoršila, když narostl počet splacených faktur v období 31 až 60 dnů, a to z 22 na 28 %. Naopak snížil se objem faktur splacených během 30 dnů (z 60 na 55 %). Problémem v ČR jsou ale především odepsané pohledávky, která ČR spolu s dalšími 20 měřícími hodnotami řadí až na 23. místo z celkem 26 zemí hodnocených  v Platebním indexu 2011, uvádí zpráva Hospodářské komory ČR.

Data pocházejí ze studie European Payment Index, kterou každoročně zpracovává švédská společnost Intrum Justitia. Letošní šetření provedla během prvních tří měsíců roku 2011 u 6 tisíc firem z 26 zemí Evropy. Podíl odepsaných pohledávek na souhrnném obratu evropských firem se letos zvedl na 2,7 % (312 mld. Eur). V Česku je tato hodnota nad průměrem – 3,1 % – a beze změny vůči předchozímu roku. Jednou z hlavních příčin rostoucího objemu navždy ztracených pohledávek jsou bankroty. Do insolvence se loni podle studie dostalo v Evropě na 220 tisíc firem, což je zhruba 600 firem denně.

Výsledky průzkumu ukazují, že špatná platební morálka českým podnikům stále způsobuje značné problémy, omezuje jejich likviditu a snižuje možnosti pro jejich další rozvoj. Proto Hospodářská komora ČR prosazuje brzkou implementaci Směrnice o opožděných platbách ze dne 16. února 2011, která by měla přispět k omezení problému zpožďování plateb. Směrnice mj. zavádí pravidlo, že orgány veřejné moci hradí faktury do 30 kalendářních dní, uvedl  Petr Kužel, prezident Hospodářské komory ČR.Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).